Tiina Saar-Veelmaa: töötüdimus ja läbipõlemine on tööelu sööbik ja pisik

Tiina Saar-Veelmaa. Foto: Aivo Kallas.

Kui läbipõlemine (burnout) on enamuse töötavate inimeste sõnavarast läbi jooksnud, siis töötüdimusest (boreout) teatatakse ja räägitakse vähem. Selle negatiivne mõju inimesele võib olla aga sama.

Kohe, kui meedias ilmuvad majanduse jahtumisele viitavad uudised, räägitakse koondamisest ja kasvavast töötusemäärast, tundub tööalase heaolu ja õnnelikuks tegeva eneseteostuse saavutamine justkui lahendamatu tehtena. Hea, kui sul üldse töö on, kannata ära – kõlab selliste uudiste alltekst. See omakorda sunnib niigi lojaalseid ja kohusetundlikke kaasmaalasi veelgi enam klammerduma töökohtade külge, mis neile võib-olla ammu enam arenguvõimalusi ei paku või läbi põletanud on. Me peame rääkima töötüdimusest ja läbipõlemisest.

Hoolimata Eesti mitmetest edunäitajatest inimarengu aruandes oleme uuringu Happy Planet Index järgi pikemat aega olnud üsna tagaotsas. Sotsioloogide hinnangul seetõttu, et võrdleme end teistega. Aga võib-olla hoopis põhjusel, et meie heaolu ja rõõmu määrab enim keskkond, kus viibime oma ärkveloleku ajal. Ja kus me siis viibime oma ärkveloleku ajal? Enamasti tööl või koolis. Seega, kõik, mis juhtub töökohtadel, on erakordselt suure mõjuga meie vaimsele, emotsionaalsele ja füüsilisele tervisele.

Tiina Saar-Veelmaa

Tiina Saar-Veelmaa on psühholoog, tööõnne uurija, HappyMe asutaja. Loe artikleid (3)