Marko Mihkelson. Ukraina kangelane: kas eestlased on ikka sõjaks valmis?

24. brigaadi komandör kolonelleitnant Ivan Goliševski ja Marko Mihkelson augustis Ukraina rindepiirkonnas. Foto: Erakogu

“Tehke kõik selleks, et meil oleks lihtsam Venemaad võita!” on Ukraina kangelase sõnum eestlastele.

Suviselt soe augustihommik Družkivkas oli rahulik. Kusagil taamal, linnulennult 30 kilomeetri kaugusel Bahmuti lähedal jätkus äge lahing ning kui oskasid tähele panna, võis aeg-ajalt ähmaselt kuulda suurtükimürskude tumedaid plahvatusi. Olin päev varem liitunud vabatahtlikega (abiorganisatsiooniga One Team One Fight), et viia Ukraina rindeüksustele tellitud abisaadetisi.

Ukraina relvajõudude 24. üksiku mehhaniseeritud brigaadi komandör kolonelleitnant Ivan Goliševski saabus meie peatumispaika veidi enne kella üheksat, et süüa koos kaasvõitlejate ning meiega hommikust. Energilise ja sihiteadliku olekuga komandör ei raisanud aega ning küsis laua taha istudes otsekoheselt: “Kas te Eestis ikka olete valmis sõjaks?” Kreminna kaitselahingutes 2022. aasta kevadel üles näidatud vapruse ja oma üksuse oskusliku juhtimise eest Ukraina kangelase aunimetuse saanud Goliševski tunneb vaenlast hästi ja teab, et kui nemad peaksid ebaõnnestuma, võib sõda kiirelt meie õuele jõuda.

Marko Mihkelson

Marko Mihkelson on ajaloolase haridusega ajakirjanik ja poliitik. Ta on töötanud Postimehe Moskva korrespondendi ja peatoimetajana ning juhtinud Riigikogus väliskomisjoni, Euroopa Liidu asjade komisjoni ja riigikaitsekomisjoni. Ta on raamatute "Venemaa: valguses ja varjus" ja "Murdeajastu" autor, kirjutanud õpikutekste ning analüüsinud rahvusvahelisi sündmusi nii Eesti kui välisajakirjanduses. Edasis kirjutab Marko Mihkelson kord kuus Eestile olulistel välispoliitilistel teemadel. Loe artikleid (77)