Raivo Vare. Miks me kardame Vladimir Putinit?

Illustratsioon: Veiko Tammjärv

Putinit kardetakse tema võimalike kurjakuulutavate soovide ja tegevuse pärast. Aga lisaks pelgame ka alateadlikult seda peegelpilti, mis avanes Putini agressiooni tõttu meie endi ja meie põhimõtetest kinnipidamise järjepidevuse kohta.

Artikkel on värskelt ilmunud ka Edasi paberajakirja kevadnumbris, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis.

Putin on osutunud Läänele ebamugavaks ja nüüd ka vastumeelseks partneriks. Temas kristalliseerub omamoodi Venemaa koondportree, kus on esindatud nii jõukultus, hoolimatus inimelude suhtes, korruptiivsus ja rikastumissoov iga hinna eest, iseenda võltsitud ajaloomüütidele tuginev eneserefleksioon ja messianistlikud globaalambitsioonid kui ka osav inimeste ja institutsioonidega manipuleerimine, sh Läänes, “suveräänse” pseudodemokraatia mudeli loomine, spionaaž ja isegi poliitiliselt motiveeritud mõrvad nii riigis sees kui väljaspool selle piire ning ajalooratta tagasipööramise soov koos Vene imperiaalse mineviku ja korporatiivse ühiskonnamudeli idealiseerimisega. Sisuliselt on nüüd kõigile selgeks saanud, et tema juhtimisel on Venemaa pidevalt eri liiki sõjategevuse kaudu, v.a kineetiliselt, olnud vastasseisus demokraatliku maailmaga juba pikemat aega ning tänaseks jõudnud ka kineetilisse faasi.

Raivo Vare

Raivo Vare on hariduselt jurist, lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja EBSi magistriprogrammi cum laude. Olnud riigiminister ning teede- ja sideminister, tippjuht pangandus- ning transpordi- ja logistikasektori firmades. Tegev paljude avaliku sektori ja erialaorganisatsioonide, samuti eraettevõtete juhtorganites. Kord kuus vahendab Raivo Vare Edasi lugejatele oma mõtteid tähenduslikest rahvusvahelise elu sündmustest. Loe artikleid (89)