Kalev Stoicescu: globaalne olelusvõitlus

Kalev Stoicescu. Foto Remo Tõnismäe, Postimees/Scanpix

Läänel on ikka veel rohkem majanduslikke ja kõrgtehnoloogilisi ressursse, mis on vajalikud globaalses vastasseisus edu saavutamiseks, kuid ta pole veel päriselt teadvustanud, et käivitunud on armutu olelusvõitlus.

Venemaa ja Hiina käituvad üha enam väljakutsuvalt ja agressiivselt. Venemaa peab jätkuvalt sõda Ukrainas, mida ta ei oska võita ega lõpetada. Hiina vaatab pealt, õpib ja mõtleb oma ambitsioonidele ja võimalustele. Nad jutlustavad kooris „ebaõiglasest“ maailmakorrast, mida tuleb tingimata muuta. Venemaa on asunud seda tegema jõumeetodil. Hiina veel mitte, kuid on juba piisavalt selgeid märke, et sõjajõu kasutamine ei pruugi olla enam mägede taga.

Venemaa agressioon Ukrainas, isegi kui ta ei laiene, põhjustab üha uusi poliitilisi, majanduslikke ja humanitaaralaseid lööklaineid. Covid-19 pandeemiale lisandus laastav haigus nimega Putin-22, mis mõjutab sadade miljonite inimeste elu. See on toonud surma ja hävingut Ukrainas, vaesust Venemaal, nälga Aafrikas ja Lähis-Idas ning majandusprobleeme läänes ja mujalgi. Covid-19 mõjub nagu neutronpomm (elusad organismid surevad, kuid elutud asjad jäävad), kuid Putin-22 toimib piltlikult radiatsioonivaba tuumapommina (kui venelased ei lase Zaporižžja tuumajaama õhku).

Kalev Stoicescu

Kalev Stoicescu on teadur mõttekojas Rahvusvaheline Kaitseuuringute Keskus ning ta tegeleb küsimustega, mis puudutavad Venemaa välis- ja sisepoliitikat, kuid ka sõjalisi, majanduslikke, meedia ja vähemusgruppidega seotud arenguid. Loe artikleid (13)