Katrin Saali Saul: teekond õnnetu olemisest õnnelik olemiseni. Ohvrienergiast vabaks

Ohvrienergias inimesel on sageli lihtsam lõputult heietada oma ebaõnnest, turvatunde puudumisest ja ebaõiglusest, kui tegutsema hakata, et õnne ja turvatunnet endale ise luua. | Foto: Unsplash.com

Kõik teavad seda tunnet – elu on ülekohtune, mulle tehakse liiga. Siin on erinevaid variatsioone, ohvrienergia võib peale tulla, kui on valesti mõistetud või kui keegi on alt vedanud või hüljanud.

Või siis olukord, kui on tunne, et peab tegema midagi, mis käib üle jõu  või mida teha ei taha ja näib, et sarnaselt antiik-kreeka mütoloogilisele Atlasele tuleb kanda õlgadel kogu maailma raskust. Või siis elu ei vasta ootusele või unistusele ja suur pettumus hiilib hinge. Igatahes, ohvrienergias olles hakkab endast hirmus kahju, nii lootusetult raske on ja ta tahaks lihtsalt kaevelda.

Ohvrienergias inimese tähelepanu fookus on sellel, mis on puudu, mitte sellel, mis tal on olemas. Sageli on reaalselt olemas päris palju, mis võiks õnnelikuks teha. Aga paraku pole see piisav. On tunne, et asjad on halvasti ja enam paremaks ei lähe. Ta ei taha seda olukorda, mis tal on või ta ei taha seda teha, mida ta tegema peab.

Üks valusamaid lööke, mis inimesi ohvrienergiasse paiskab, juhtub siis, kui inimene kaotab koosluse, millesse kuulumine andis talle identiteedi – pere, elukaaslase, töökoha, sõbra, lapse, kodu, kodumaa. Kui juhtub, et peame millestki omasest või harjumuspärasest loobuma, kogeme leina.

Lein ei kaasne ainult surmaga, lein on nii palju laiem mõiste, lein aitab lõpetada.

Leinata võib mingi perioodi lõppu – olgu selleks siis suhte, nooruse või armastuse või töökoha lõpp. Leinata võib ka tervise kaotamist või unistuse purunemist. Iga normaalne inimene kurvastab südamest ja see ongi loomulik, kui tunneme end pärast mingit keerulist või kurba või ülekohtust olukorda ohvrina. Mõistliku aja möödudes jääb solvumine, kurvastus ja viha inimesest üldjuhul maha. Aeg parandab haava. Peaks parandama. Inimene leiab uue sihi ja lein saab osaks tema elukogemuses.

Iga lein ei too kaasa laskumist pikaajalisse ohvrienergiasse. Lein on elu loomulik osa, niisamuti kui kurbus ja viha. Ohvrienergias inimene aga jääb kurbusesse ja enesehaletsusse kinni nagu sohu.

Mõnikord on elu tõesti selline, et inimesel endal pole mingit vastutust ega süüd selle olukorra tekkimises. Teinekord, ja seda juhtub sagedamini, on siiski nii, et inimesel on oma panus sellesse, mis juhtus. Ohvrienergias inimene paraku oma vastutust ja panust juhtunusse hästi näha ei taha.

Ohvrienergia üheks võtmesõnaks on solvumine. Kahjuks on ohvrienergias oleva inimese solvumine niivõrd suur, et ta ei oska andestada.

Mis siis on need komistuskivid, mis vangistavad inimeste mõtted ja suunavad nad kannatuse okkalisele rajale?

Kannatused tulenevad kolmest mõtlemise lõksust:

  1. Inimene ei taha seda, mis on.
  2. Ta annab juhtunule negatiivse hinnangu.
  3. Ta on klammerdunud oma hinnangusse

Juhtunu on juba juhtunud. Sa pole seda tahtnud, see on Su elu segi paisanud. Sa oled juba töötu/haige/üksinda, millestki väärtuslikust või kellestki olulisest ilma jäänud. Mingi unistus on luhtunud.

Vaata endasse, kui Sa kannatad, ning Sa märkad, et alati vastab Su kannatus nendele universaalsetele parameetritele –  sa ei taha oma olukorda, sa ei taha teha seda, mida tegema pead, sa mõistad olukorra hukka ning  mõtted tiirlevad selle ümber patuselt palju. Nüüd on sinu valik – jääda ohvrienergiasse kinni või liikuda edasi.

Kuidas siis neist mõttelõksudest välja pääseda? Annaksin siinkohal mõned soovitused.

Lihtne soovitada, raske ellu viia. Aga proovida tasub. Kergem hakkab. Iga kord pole võimalik leida õppetundi, iga kord ei saa andestada. Aga neid samme läbimata on raske ohvrienergiast vabaneda ja meelerahuni jõuda.

Toeta tegusat ja positiivset mõtteviisi ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.

Tasulise sisu lugemiseks tee püsimakse pangas.
Teine võimalus on allolev mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Katrin Saali Saul

Katrin Saali Saul

Katrin Saali Saul on pereterapeut ja Vikerraadio psühholoogia-alase saate „Peresaade“ autor ja saatejuht. Oma kolumnides uurib ja kirjeldab suhteid, nende toimimise ja mittetoimimise seaduspärasusi. Tema sulest on ilmunud kolm raamatut: "Naiseks olemise kunst. Avasta oma naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma" (2015), kirjanduskonkursi BestSeller aimekirjanduse kategooria võidutöö "Eluterve kärgpere käsiraamat"(2016) ja logiraamat „Aasta eredad hetked“ (2017). Loe artikleid (26)