Adam Grant: kuidas tülpimusest võitu saada

Foto: Shutterstock.

Vaimse tervise seisukohast tähelepanuta jäänud keskmine laps ehk tülpimus võib pärssida motivatsiooni ja keskendumist ning olla 2021. aastale kõige iseloomulikum emotsioon.

Alguses ei tundnud ma seda sümptomite järgi ära, kuigi neid võis märgata kõikjal. Sõbrad mainisid, et nad ei suuda keskenduda. Kolleegid teatasid, et isegi kui vaktsiinide tulek on juba silmapiiril, ei oota nad 2021. aastast suurt midagi. Üks mu pereliige istus poole ööni üleval, et vaadata “Rahvuslikku aaret”, filmi, mida ta on sadu kordi näinud ja teab sõna-sõnalt peast. Ning selle asemel et hommikul kell 6 voodist krapsakalt tõusta, logelesin mina kella seitsmeni teki all ja mängisin telefonis ristsõnamängu.

Tegu polnud läbipõlemisega – meil oli veel energiat. Tegu polnud ka depressiooniga – me ei tundnud lootusetust. Tundsime end lihtsalt mõnevõrra rõõmutuna ja meil puudus siht, mille poole püüelda. Selgub, et sellisel tundel on konkreetne nimi: tülpimus. Tülpimus tähendab paigalseisu ja tühja tunnet. Inimesed tunnevad, et nad lihtsalt venitavad oma päevi õhtusse ja vaatavad elu läbi uduse klaasi. Ning see võib olla 2021. aastale kõige iseloomulikum emotsioon.

Adam Grant

Adam Grant on Whartoni ärikooli professor ja mitme New York Times' i bestselleri autor. Tema raamatuid on tõlgitud 35 keelde ja ta on valitud maailma 25 mõjukama juhtimismõtleja hulka. Tal on doktorikraad organisatsioonipsühholoogias. Edasi avaldab autori loal tema juhtimismõtteid ja artikleid. Loe artikleid (42)