Katrin Saali Saul: Monk ja Notsu isolaatoris

Isolatsioonitingimustes võimenduvad paarisuhte kroonilised probleemid. | Illustratsioon: Ander Avila

Korraarmastus, seks, raha (ja nende puudumine), autojuhtimisstiil ning truudusetus on ühed kirgikütvaimad tüliallikad paarisuhetes.

Monk on ühest detektiivisarjast tuntud sundmõtete ja sundkäitumisega tegelane, kelle üks eripära seisnes selles, et tal pidi olema kõik väga korras. Kusagil ei tohtinud olla midagi laokil, iga asja jaoks oli oma koht. Monk hullus, kui nägi kuskil prügi või puru. Padjad pidid olema tema poolt määratud õiges asendis, esikus ei tohtinud vedeleda kotte, raamatud pidid laual olema 90-kraadise nurga all. Toit pidi taldrikul olema serveeritud õigesti. Kui asjad polnud tema standardi järgi paigas, tõusis Monkis sisemine ärevus, mis ei taandunud enne, kui ta oli häiriva elemendi kõrvaldanud.

Notsu on aga Kukerpillide laulust tuntud Mudamere ääres porikalda peal elav muretu tegelane, kellel on kärss must ja kes ei keela endale väikest vallatust. Notsul on boheemlaslik nägemus korrast – asjad on parasjagu seal, kuhu nad seljast või käest pannakse. Notsut ei sega, kui kirjutuslauale jäävad nädalaks kohvikruusid, kommipaberid ja banaanikoored vaheldumisi tähtsate paberitega, mille all on peidus autovõtmed ja kuskil ka ID-kaart. Teda ei häiri, kui põrandal on tolmurullid. Tema meelerahu ei kõiguta toolil kuhjuv riidevirn. Ta orienteerub oma segaduses suhteliselt hästi. Või siis mitte. Aga tõdemus, et ta ei tea, kuhu tal olulisel hetkel mõni asi kadunud on või et ta ümber on mõõdukas kaos, ei pane teda korda looma.

Katrin Saali Saul

Katrin Saali Saul on pereterapeut ja Vikerraadio psühholoogia-alase saate „Peresaade“ autor ja saatejuht. Oma kolumnides uurib ja kirjeldab suhteid, nende toimimise ja mittetoimimise seaduspärasusi. Tema sulest on ilmunud kolm raamatut: "Naiseks olemise kunst. Avasta oma naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma" (2015), kirjanduskonkursi BestSeller aimekirjanduse kategooria võidutöö "Eluterve kärgpere käsiraamat"(2016) ja logiraamat „Aasta eredad hetked“ (2017). Loe artikleid (41)