Katrin Saali Saul: lepime ära

Lepituskatsed on suhetemaailmas sama oluline tegevus, kui matkal soki seest liiva eemaldamine. | Foto: Unsplash

Tülid ei ole suhtele ohtlikud. Kõik paarid jõuavad kunagi mingis küsimuses lahkarvamusteni ja enamik paare tülitseb. See on loomulik. Ohtlikuks võib saada see, mis juhtub pärast tüli.

Suhe lõpeb enamasti mitte tülitsemise, vaid hoopis vastastikuse kiindumuse ja huvi kadumise pärast. Tülidejärgne pikaajalises solvumises, andestamatuses ja leppimatuses vindumine närib suhet kui rooste metalli.

Ka pisike asi võib mõnikord hõõruda keha verele. Vaid paar liivatera soki sees võib mõningase käimise tagajärjel tekitada jalale valusa villi. Tüli on nagu liivatera. Kui seda mitte minema pühkida, võib too liivaterale sarnaselt nühkida hinge verele.

Nagu öeldud, kõigil paaridel on lahkarvamused, enamus neist tülitseb. Sugugi aga mitte kõik ei kasuta lepituskatseid. Ameerika psühholoog John Gottmann ütleb, et lepituskatsete efektiivsusest sõltub, kas suhe taastub endisele emotsionaalselt heale tasemele või hakkab allakäigu spiraali mööda tasahilju vastastikust usaldust kaotama ning paar võõrandub.

Lepituskatsed on suhetemaailmas sama oluline tegevus, kui matkal soki seest liiva eemaldamine.

Ilmselt teame kõik kedagi, kes ütleks, et kui neil on tüli, siis nad ei räägi sellest, aja jooksul tüli unub ja elu läheb edasi. Küsimus on nüüd, et kuidas läheb. Kui paar/või üks paarilistest võtab ette lepituskatse, siis emotsionaalne side tõepoolest taastub. Juhtub sedagi, et mõnikord justkui lepitakse ära, ehk siis nõustutakse, et ärme enam vaidle ja elame edasi, aga olukorda selgeks ei klaarida ja asja ära ei lahendata ning okas jääb hinge või liivatera kinga sisse. Ja millalgi, tavaliselt palju aega hiljem, lahvatab see kui tuha all peituv leek: „aga mäletad, jõulude ajal sa ütlesid, et…!“

Kuidas ära leppida?

Millised lepituskatsed siis on? Millest alustada?

Aita luua kvaliteetset keskkonda – hakka püsitellijaks!
Tasuliste artiklite lugemiseks on 2 võimalust: loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS (5€/kuus).
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

Katrin Saali Saul

Katrin Saali Saul

Katrin Saali Saul on pereterapeut ja Vikerraadio psühholoogia-alase saate „Peresaade“ autor ja saatejuht. Oma kolumnides uurib ja kirjeldab suhteid, nende toimimise ja mittetoimimise seaduspärasusi. Tema sulest on ilmunud kolm raamatut: "Naiseks olemise kunst. Avasta oma naiselik vägi läbi arhetüüpide maagilise maailma" (2015), kirjanduskonkursi BestSeller aimekirjanduse kategooria võidutöö "Eluterve kärgpere käsiraamat"(2016) ja logiraamat „Aasta eredad hetked“ (2017). Loe artikleid (26)