Igor Sööt: Châteauneuf – paavstide loodud kaubamärk

Palais des Papes, Avignon. Foto: Experience Unique

Veinide maailmas on vahest ainult kaks küla nimega veini, mis on niivõrd kuulsad ja ikoonilised, et nende puhul polegi tegemist pelgalt ainult päritolunimetusega, vaid hoopis suurte ja kõlavate brändidega. Nendeks on Chablis ja Châteauneuf-du-Pape.

Kindlasti kuulub tuntuimate veinibrändide hulka ka Champagne ja kindlal veendumusel põhinev ütlus, et Champagne est du Champagne, kuid viimase puhul on siiski tegemist juba terves suures regioonis kindlal meetodil tehtud veinidega.

Üldjuhul teatakse kogu laias maailmas, et Chablis on elegantne, värske ja mineraalne valge vein, mis on tehtud Chardonnay viinamarjasordist. Kuigi loomulikult juhtub sekka anekdootlikke linnalegende, mille puhul on mõneski nooblis restoranis nõutud punase Chablis’ (mida üleüldse ei valmistata) serveerimist või persoon, kes väidab, et talle ei meeldi Chardonnay veinid üleüldse, paneb lauale statement’i, et tema lemmikvein on Chablis. Eks neid humoristlikke lugusid ole veelgi, aga kõiki ei jõua me siinkohal pajatada ja see ei ole ka meie tänase loo teema.

Igor Sööt

Igor Sööt on VinsDeFrance peasommeljee ja lektor Eesti Sommeljeede Erakoolis. Loe artikleid (41)