Igor Sööt: Burgundia veinid – kohtumine klassikuga

Burgundia veinid on iga sommeljee ja tõelise veinisõbra unistuste maailm.

Viimasel aastakümnel on kuidagi niimoodi juhtunud, et olen korra või paar aastas võtnud ette autoretke läbi Euroopa Prantsusmaale. Tegelikult miskit juhuslikku nendes seikades ei ole. Mu töö ja hobi – Prantsusmaa veinid – käsikäes, ärgitavad mind olema pidevas antud valdkonda puudutavas info- ja uute maitsete näljas ja eks see olegi mind liikuma pannud. Sõitude eesmärkideks olevad piirkonnad on aastati olnud erinevad, kuid miskitmoodi olen ikka ja jälle, kas siis puht logistilises plaanis või kõrvalepõigetena tegelikult marsruudilt, avastanud end seiklemast Burgundia veinikülade ja viinaaedade vahel.

Burgundia veinipiirkond asub Ida-Prantsusmaal ja selle viinaaiad asuvad Saône’i jõe läänekallast palistava kulunud mäeaheliku nõlvadel ja pisut ka jõelammil. Piirkond ulatub Dijoni linnast põhjas peaaaegu kuni Lyoni linnani lõunas. Eraldiseisvaks alampiirkonnaks on Auxerre’i linna lähistel laiuv Chablis’ ala. Kuulsaimad veinid valmivad Côte de Nuits’ ja Côte de Beaune’i aladel, mida on koos ajalooliselt kutsustud kui Côte d’Or (pr. k. kullanõlv). Sellel territooriumil asuvad ka kõik ikoonilised Bourgogne Grand Cru viinaaiad.

Burgundia veinid on iga sommeljee ja tõelise veinisõbra unistuste maailm

Ma ei pea siin silmas pigem mitte tavapäraseid üldapellatsiooni- või külaveine, vaid ikka neid tõelisi veinide kuningannasid – Grand Cru põldude üllaid, erakordseid ja hinnalisi nektareid. See, mida sealne terroir võimaldab ekstraheerida maailma ühest enimviljeletavast ja mujal sageli lihtsate massiveinide tooraineks minevast Chardonnayst või siis hoopis ülimalt kapriissest, pirtsakast ja õrnast Pinot Noir’ist, on erakordne ja tõeliselt muljetavaldav. Nende veinide tundmaõppimine on põnev, nüansirikas, ääretult nauditav ja meeldejääv protsess.

Igor Sööt

Igor Sööt on VinsDeFrance peasommeljee ja lektor Eesti Sommeljeede Erakoolis. Loe artikleid (41)