Igor Sööt: suvine vahuveini ABC

Veinisõprade jaoks tähendavad soojad päikesepaistelised päevad ja sumedad õhtupoolikud vaid ühte – täidlased ja sooja andvad punaveinid jäävad selleks korraks jahedamaid ilmasid ootama, nüüd on õige aeg hinnata ümber oma veinivarud ja vajadusel kibekiirelt täita keldrid-külmikud suvise nestega, milleks on kindlasti kerged ja hõrgud rosé-veinid, aga loomulikult ka värskendavad kihisevad naudinguallikad – vahuveinid.

Kauplustes, vinoteekides, veinibaarides ja restodes on vahuveinide valik viimastel aastatel üsna kenasti ja meeleolukalt kasvanud. Kui Sul just sommeljee-diplomit tagataskus pole ega ole varasemast leidnud ka oma kindlaid lemmikuid, siis võib võtta kukalt kratsima küll. Et mida siis valida – mis sobib niisama mõnusasti limpsimiseks, mida sõpradele tervitusjoogiks pakkuda, mida serveerida toidulauale, aga ka loomulikult, millised on popid trendid ja mida uut põnevat on turule ilmunud?

Viimaste aastate põhitrendiks vahuveinide maailmas on olnud see, et üha enam ja enam on veinimõisate toodang läinud kuivema ja värskema veinistiili poole. Loomulikult on kõike seda tinginud veininautlejate teadlikkuse hüppeline kasv. Kogu maailma ajakirjanduses ja internetis leidub ühe enam artikleid, mis kajastavad mõõduka alkoholitarbmise tõdesid, alkoholi mõju tervisele ning veini ja toidu tarbimise kultuuri teemasid. Loodetavasti pole hüüdja hääleks kõrbes jäänud ka minusuguste – sommeljeede – „targutamine“.

Igor Sööt

Igor Sööt on VinsDeFrance peasommeljee ja lektor Eesti Sommeljeede Erakoolis. Loe artikleid (42)