Mikk Pärnits. Meie liigume edasi

Foto: Shutterstock

Ukraina sõda on vaikimisi muutmas kogu Eesti enesetunnetust, rääkimata Euroopa elukorralduse ümbersätestamisest. Tegu on globaalse väärtuste sõjaga, kus rahvusideoloogia on end ammendamas ning jääb ajale jalgu. Enam ei loe, kas siin on ukrainlane versus venelane või eestlane versus venelane. Siin loevad väärtused, mida esindavad ühelt poolt avatud ning teisalt kinnised ühiskonnad. Putin ei tuleks siia pelgalt sinimustvalget põletama. Ta tuleb meie väärtusi kuklasse tulistama.

Vähe on kuulda armastatud hirmujutte paadiga Teise maailmasõja ajal Skandinaaviasse põgenemisest. Vähe on kuulda eestlaste sõjapaguluse romantiseerimisest. Kuidas seda saakski teha, kui meedia on täis kaadreid hukatud tsiviilelanikest ning reaalajas puruks pommitatavatest elamurajoonidest.

Ühel päeval astume karussellilt maha ja näeme tagasi vaadates, kuidas muutused saabusid kui “varas öös”. Seitsekümmend aastat kestnud rahuaeg sai läbi, mis siis, et lahingutegevus meie territooriumile pole jõudnud. Alanud on uus ajajärk, kus meid taas proovile pannakse, ja stressitesti ajal paljastub mõndagi.

Mikk Pärnits

Mikk Pärnits on kirjanik, tõlkija ja kultuurikriitik. Loe artikleid (13)