Leif Kalev: populism ja Ukraina sõda

Riigiteadlane Leif Kalev vaatleb, kuidas mõjutab Ukraina sõda populismi levikut, mis on juba mitu kümnendit tugevalt määranud lääneriikide erakonnapoliitikat ning pole võõras ka Eestis.

Populism ja sõda võivad käia käsikäes, nagu meile värvikalt meenutavad Mussolini-aegne Itaalia või Solano Lópezi Paraguay, ent see on pigem erand kui reegel. Enamikul juhtudel ja eriti demokraatiates on seosed kaudsemad, erisuunalised ning vajavad täpsemat vaatlemist.

Populismi variatsioonid

Ilmselt levinuim viis populismist rääkida on hukkamõistvas võtmes. See seostub grotesksete liialdustega, nagu Žirinovski räuskamine või USA parlamendihoone rüüstamine, ning nende arvukate kahvatumate analoogidega. Tundub nii lihtne kõike seda hukka mõista ja hoolega võitlema hakata. Paradoksaalselt tugevdab lauagalööv võitlemine sageli populiste: võitlejast saab mustvalge vastanduse teine pool, mis aitab populistidel poliitkonkurentsis kohta võtta. Et populismi mõista ning sellega toime tulla, tuleb aru saada tema tuumast, tahkudest ja toimeloogikast.