Viroloogist sõjapõgenike eksperdiks: kuidas mõista põgenike temaatikat

Ukraina pere evakueerub Odessast, 3. märts 2022. Foto: Laurence Geai/Myop, Le Monde

Selline ümberkehastumine näikse olevat järgmistel kuudel paratamatu trend. Viimased kaks aastat oleme läbinud süvaõpet respiratoorsete nakkushaiguste ja vaktsiinide teemal. Tänaseks teab iga lasteaialaps, mis on R-näitaja, kes on Irja Lutsar, ning “AK” on teinud õhtust õhtusse mõmmi-aabitsalikku tööd vaktsineerimise vajalikkuse selgitamisel. Mitte et see kursus lõpuni läbitud oleks, aga uued kriisid tungivad peale. Energiakriis suunas 1000 €/MWh näidete varal õppima rohepöörde aluseid ja alates 24. veebruarist läbime sõjalis-taktikalist diskursust Ukraina näitel.

Artikli autorid Ramon Rask ja Andrei Svištš on Advokaadibüroo RASK vandeadvokaadid. Eelmise Euroopa pagulaskriisi ajal, aastatel 2015–2016 oli Advokaadibüroo RASK koostöös Eesti Advokatuuriga läbimas 2-aastast pilootprojekti, mille sisuks oli riigi õigusabi tagamine kõigis avalik-õiguslikes vaidlustes. Kõne all oleval perioodil nõustas RASK kokku 93 haldusasja raames Süüriast, Iraagist, Afganistanist ja teistest riikidest saabuvaid sõjapõgenikke, kes taotlesid rahvusvahelist kaitset ning vajasid sellel teekonnal õigusabi.

Alljärgnevat artiklit on täiendatud mais 2022. Täiendatud versiooni leiab ka Edasi paberajakirja suvenumbrist, mis on saadaval suuremates kioskites üle Eesti ja jaekaupluste ajakirjandusletis. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta Edasi e-poest.