Hedvig Hanson: sisetunde usaldamisest

Hedvig Hanson. Foto: Erakogu

Oleme tihti kuulnud öeldavat – usalda oma sisetunnet, kuula oma südamehäält. Olen selle peale palju mõelnud. Kuidas me võime olla kindlad, et meie sisetunne on ikkagi õige, kui nii paljud inimesed, igal ajal, panevad sellega ikkagi puusse…

Isikliku tasandi ebaõnnestumisest, perekondlike, ühiskondlike lõhestumiste ja suurte maailmakatastroofideni välja. Sest eks ole igasugused sõjad ju kellegi sisetunde ja vastaspoole sisetunde põrkumise tagajärg. (Kas teile ei tundu, et praegusel ajal on ühiskond nõndasamuti omamoodi sõjas – sisetunnete konflikti sõjas? Küsimus on selles, kas sel, kes meid tülli ajas, on veel isemoodi kolmandat moodi sisetunne?) Misasi üldse on see müstiline “sisetunne”? On see ikkagi päriselt tark? Kuidas see kujuneb? Millal seda tõeliselt usaldama võiks hakata?

Sisetunne – see võiks olla ideaalis tasakaalustatud kooslus meie sisemisest äratundmisest, elukogemusest, midagi sügavat ja tarka, samas ei ole see ratsionaalne mõistuse hääl, mis teeks otsuseid analüütiliselt, üldtuntud ja tunnustatud normidele, reeglitele vastavatele tavadele toetudes. See peaks olema midagi palju enamat, hoomamatut… lõpuni seletamatut.

Hedvig Hanson

Hedvig Hanson on Edasi kaasautor. Tuntud peamiselt tundliku muusikuna, kuid viimastel aastatel tegelenud üha enam ka kirjutamisega, ta on teinud kaastööd Postimehele, ERR Kultuurile, ajakirjale Sensa. Kel huvi rohkem Hedvig Hansoni maaelu kohta teada saada, siis tema raamat “Kirju mandrilt” räägib suures osas just aastaringist maal, tegevustest ja tundmustest, kergustest ja raskustest, mis maaeluga seotud. Loe artikleid (91)