Reality check. Mis iganes tööd sa teed, mõtle hoolega, enne kui järgida oma tegelikku kirge

Backpacker I Foto: Thomas 8047, Creative Commons https://flic.kr/p/otU8Ki

Aasta algus on hetk, mil mõeldakse rohkem kui tavaliselt oma ellu vahelduse toomise peale. Sealhulgas töökoha vahetuse peale. Antakse endale erinevaid lubadusi, seatakse sihte. Äkki hoopis…saadaks kõik kuradile ja hakkaks vabakutseliseks! Reisiks. Järgiks n-ö oma kirge. Inimeste lood on erinevad, ja kuigi kõik on võimalik, siis siin üks üldist eufooriat tasakaalustav artikkel.

Loo autor, vabakutseline disainer Janelle Quibuyen lõpetas korraliku täiskohaga töö, et olla iseendale tööandja. Inimesed ümberringi imetlesid tema julgust teha elumuutev samm – Vau, sa oled nii julge! See on nii äge, et järgid oma kirge. Ma tahaksin ise ka olla oma elu boss. jne.

Kuigi meid pommitatakse pidevalt sõnumitega, et elu saab olla meaningful ainult siis, kui teed, mida armastad, idealiseeritakse ja romanitseeritakse seda autori hinnangul üle. Jätta rutiin ja ehitada midagi nullist üles on küll erutav ja rahuldustpakkuv, aga kõigile ettevõtja närvesööv ja ärev elu ei sobi.

Being your own boss is tough as shit.

Inimeste ahvatlemine ettevõtjaks stiilis “ohverdus on küll raske, aga see tasub end ära – sa pead ainult lõpetama oma töö, ostma e-raamatu ja/või järgima raskusi trotsides oma kirge,” on mõneti vastutustundetu.

Ainult oma kire järgimine on bullshit, paljude inimeste jaoks ei ole see erinevatel põhjustel mõistlik ega võimalik. Kui see teekond siiski ette võtta, tuleks mõelda ettevalmistavatele sammudele. Autor valmistas oma otsust ette 7 kuud ja rõhutab, et tema puhul olid põhjuseks perekondlikud väljakutsed, mitte pelk soov teha “elumuutev samm.” Mitte vähetähtis polnud asjaolu, et tal puudusid muud rahalised kohustused ja tal oli elukaaslane, kes käis täiskohaga tööl. Samuti on oluline vahet teha sellel, mida sulle teha meeldib (fun) ja sellel, millest päriselt hoolid. Kirglikkus seostub pigem viimasega.

Autori hinnangul jätavad üleöö ettevõtjaks hakanute edulood pisut vale mulje ja ta soovib, et need, kes teevad iga päev 9st – 5ni täiskohaga püsivat tööd ei tunneks, et on kuidagi rumalad või et nad ei võiks oma tööd nautida ja elada tähendusrikast elu. On täitsa okei mitte lõpetada oma olemasolevat tööd, lootuses leida õnne ja tähendusrikast väljakutset. Kirglikkus on tugev valuuta, aga mõnikord jääb sellest väheks, et arveid maksta.

Loe täispikka artiklit Quartz