Peeter Koppel: peo lõpp tõi turgudele pisarad

Peeter Koppel. Illustratsioon: Toon Vugts

Jah, raha läheb kallimaks. Jah, juhtub kõik, mis sellega tavaliselt kaasneb.

Me teame, et on mingid sündmused, mille tagajärjed on loogilised ning isegi tehniliselt paratamatud. Teame ja mõistame. Ometi on meile omane reageerida üllatusega, kui need tagajärjed ühel hetkel päriselt kohale jõuavad.

Nii oli ka inflatsiooniga ning selle tagajärjel tekkinud keskpankadepoolse vajadusega suunavaid intressimäärasid inflatsiooni ohjeldamiseks kergitada. Me ju teadsime, et kohati vaat et ohjeldamatuks muutunud likviidsuse pumpamine süsteemi toob mingil hetkel tõenäoliselt (muude asjaolude kokkulangemisel) kaasa tarbijahindade inflatsiooni. Teadsime, et raha hinna lahutamine riskist on problemaatiline ja ilmselt annab millalgi tagasilöögi. Teadsime, et nullist on intressidel ilmselgelt kergem tõusta kui edasi langeda. Teadsime. Aga ometi, kui see päriselt juhtus, olime kõik üllatunud. Kuivõrd üllatunud, see kajastub selgelt turgude käitumises viimastel nädalatel.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on on varahaldur, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Peeter on Redgate Wealth’i investeeringute valdkonna juht. Loe artikleid (78)