The Economist: Euroopa kihutab majanduskriisi suunas. Mida oodata?

Foto: Unsplash.com

Euroopa hüppeliselt kasvav inflatsioon hoiatab läheneva majanduslanguse eest. Eriti raskeks kujuneb olukord kinnisvara- ja transpordisektoris.

Ohumärke leidub kõikjal. Euroopa majanduse tuleviku on muutnud ebakindlaks Venemaa-Ukraina sõda, ebaühtlane taastumine koroonapandeemiast ning pea kogu mandrit laastanud põud. Nende koosmõjul on tekkinud tõsine energiakriis, kõrge inflatsioon ja tarnehäired. Valitused püüavad kõigest väest haavatavate ühiskonnagruppide olukorda leevendada. Kogu selle segaduse keskel on selge vaid üks: majanduslangus on tulekul.

Kui karmiks majanduslangus kujuneb, sõltub sellest, kuidas energiakriis kulgeb ja kuidas reageerivad poliitikud. Eelmisel nädalal jõudsid energiahinnad seninägematutesse kõrgustesse. Nimelt tuli neljandas kvartalis tarnitava võrdlusgaasi megavatt-tunni (MWh) eest välja käia 290 eurot (tavahind enne pandeemiat oli umbes 30 eurot). Päevase elektri puhul tuli Saksamaal samas kvartalis maksta 1200 eurot MWh eest (enne pandeemiat oli hind 60 eurot). Kuna gaas on enamikul Euroopa elektriturgudel tähtsaim energiaallikas, mõjutab see ka elektrienergia hinda laiemalt.