Viljar Arakas. Hinnatõusu anatoomia

Viljar Arakas. Foto: Sander Ilvest, Postimees, Scanpix

Inflatsioon on kohal ega mõtlegi lahkuda. Mida teadlikumad on inimesed inflatsiooni tekkemehhanismidest, seda vähem nad kiiret inflatsiooni alanemist usuvad.

Midagi on rahvusvahelises majanduselus viimase kahe aastaga igatahes muutunud ja õues puhuvatest rahandustuultest on tunda, et muutub veelgi. Nimelt üle kümne aasta seisab arenenud maailm taas silmitsi tarbijahindade kallinemise ehk inflatsiooniga.

Elu on mulle õpetanud, et finantsturu osaliste mälu on maksimaalselt 10 aastat pikk. Julgen väita, et mida suurem on interneti vahendusel kättesaadav infovoog, seda lühem on inimeste mälu – viibides iga päev infokose all, mis meenutab päeval ja ööl töötavat info-tuletõrjehüdranti, on raske hoomata nn helikopterivaadet. Kuid tänases olukorras tuleb igapäevane uudismüra pigem unustada ja korra mõelda distantsilt – mida see olukord meile tähendab? Mõte, et ajalugu on meile tuleviku teejuhiks, tasub seada tugevalt kahtluse alla, kuid iial ei tohi ka mõelda, et seekord läheb kõik teisiti – me teame, kui kalliks on läinud turuosalistele maksma säärane uljas idee minevikus, olgu tegu siis 2000ndate dotcom-kriisi või finantskriisiga. Maailma finantssüsteemides viimase kümnendi jooksul toimunud muutused on lihtsalt sedavõrd enneolematud ja laiaulatuslikud, et tasub mõelda pigem avaramalt kui dogmaatiliselt.

Viljar Arakas

Viljar Arakas on ettevõtja, Balti riikide suurima ärikinnisvarale keskendunud fondivalitseja EfTEN Capital tegevjuht. Loe artikleid (14)