Kaja Kallas – naine, kes tõi Eesti suure laua taha

12.05.2022, Tallinn. Valitsuse pressikonverents. Pildil peaminister Kaja Kallas. Foto: Madis Veltman, Postimees, Scanpix

Peaminister Kallase nimi ei pruugi väljaspool Harjumaad sooja vastukaja tekitada, kuid rahvusvahelist julgeolekukriisi arvestades on Eestil praegu peaministriga vedanud. Ta näib vankumatu, teda kuulatakse ja oodatakse. Eesti on rahvusvahelise laua taga taas teretulnud kui võrdne võrdsete seas.

Raudse leedi maine rajab teed

On esmaspäev, 6. juuni 2022 Londoni Eesti saatkonnas. Kensingtoni linnaosas asuva Eesti Vabariigile kuuluva maja kõrgete lagedega saali ehivad Eesti, Suurbritannia ja Euroopa Liidu lipud. Meie rabamaastiku mustriga toolidel on kohad sisse võtnud BBC, Financial Times, Sky, Daily Telegraph ja The Guardian. Briti ajakirjanike etikett näeb ette pintsaklipsustatud riietust, mistõttu võiks oletada, et kogunevad finantseksperdid. Kuid ei – kümmekond briti ja välismeedia ajakirjanikku on kogunenud Eesti saatkonda kohtuma peagi saabuva Kaja Kallasega.

Eesti raudse leedi tiitel elas selleks hetkeks laias maailmas juba oma elu, andes toimetuste ruumes küllap tõuke parimad pojad kohale saata. Mainekujunduse mõju pole võimalik alahinnata – kes meist poleks avanud New Statesmani mai artiklit “Europe’s new Iron Lady –  Estonian prime minister Kaja Kallas” ja tundnud end kasvõi hetkeks kõrvust tõstetuna. Margaret Thatcheri pärand on mõistagi problemaatiline, sest tegemist pole sugugi brittide palavalt armastatud figuuriga, nagu väljast vaadates võib tunduda. Kuid tiitel kõlab ju ometi grandioosselt. Uks avaneb ja sisse astub Kaja Kallas. Väikse riigi peaminister, kes kutsub üles maailma liidreid agressor Putinile vastu seisma.

Marian Võsumets

Marian Võsumets on teleajakirjanik ja filmitegija. Loe artikleid (43)