Karmen Reinpõld: kuidas saada kiiremaks ja vastupidavamaks? “Treeneripäevik”

Foto: Shutterstock

Miks üks inimene on kiirem kui teine? Kuidas tõsta enda suutlikkust ja parandada tulemusi?

Spordifüsioloogia loengus küsin ikka tudengitelt – mis asi on vastupidavus? Natuke mõttekeerdkäikudes kolamist, ja jõuame lihtsa definitsioonini, et vastupidavus on võime teha tööd väsimata. Sellele järgneb aga kohe klassikaline küsimus: kumb on vastupidavam, kas see, kes jookseb maratoni nelja tunniga, või see, kes läbib 42,2 kilomeetrit kahe ja poole tunniga?

Intuitiivselt tahaks ehk oma hääle anda esimesele, kuid jällegi peale lühikest argumentatsiooni mõlema poole vahel jõuame konsensuseni, et peame vastupidavuse definitsiooni pisut täiendama ja ütlema hoopis: vastupidavus on võime teha võimalikult palju tööd ilma väsimata. Seega osutub võitjaks ja vastupidavamaks kiirem sportlane. Kuidas seda saavutada?

Karmen Reinpõld

Karmen Reinpõld on ratturite ja triatleetide treener, tervisekäitumise ja heaolu õppekava doktorant Tallinna Ülikoolis. Ta teeb koostööd nii tipp- kui harrastussportlastega, püüdes juhtida treeningprotsessi, kombineerides teadust ja igapäevast treeningpraktikat – numbrid ja graafikud on sama olulised kui kuulamine, mida sportlane räägib ja tunneb. Ka ühiskonna kehakultuuri trendid kõnetavad – kuidas panustada, et pikendada tervelt elatud elu? Loe artikleid (15)