4 viisi, kuidas muusika võib parandada sportlikku sooritust

Haile Gebrselassie sünkroniseeris oma jooksusammu “Scatmani” laulu rütmiga, kui purustas 10 000 meetri jooksu maailmarekordi. I Foto: Youtube

Kas hea muusika võib parendada enesetunnet ja sooritust spordis või mistahes muus tegevuses? Selgub, et siin on seos. Muusika kuulamine enne sportimist või selle ajal või isegi selle järgselt, panustab motivatsiooni, sooritusse ning oskuste õppesse väga laial moel.

Artikkel ilmus veebilehel The Health Scienes Academy, eesti keelde vahendas ja refereeris pianist Tarmo Sillaots.

2007. aastal keelustas USA kergejõustikuorgan, mis reguleerib pikamaajooksu võistlusi, kõrvaklappide ja portatiivsete audiopleierite kasutamise ametlikel võistlustel, luues reegli “tagamaks turvalisus ning takistamaks jooksjaid omamast võistluslikku eelist.” Paljud jooksjad protesteerisid reegli vastu (reegel kehtib tänaseni, ehkki muudetud kujul), kuivõrd nad teadsid, kui esmatähtis on muusika soorituse käivitamiseks ning isegi nauditavaks treeninguks. Maailma juhtiv muusika ja soorituse seoste uurija, Dr. Costas Karageorghis, kes on avaldanud üle 100 uurimuse, ütleb, et muusikast võib mõelda kui “legaalsest sooritust edendavast dopinguainest”. Kuidas täpselt muusika sooritust parendab? Alljärgnevalt neli peamist viisi, mil moel muusika võib sooritust edendada ning jõudu anda.