Pét… what? Aastavahetuse mullilugu trendikast joogist Pétillant Naturel

Tänu oma lõbusale karakterile ja madalale alkohoolsusele muutis Pét-Nat paljude veinitarbijate suhtumist. Vein võibki olla lihtne ja mänguline.

Hipsterite hulgas populaarsetes veinibaarides ja restoranides võib tihti kuulda lauset: “Kas teil seda hägusat Pet-Nätti kaardis on?” Uurime, mis jook see täpselt on, mis on noorte toidu- ja joogigurmaanide südame vallutanud. Kas mullitav Pétillant Naturel on lihtsalt järjekordne joogitrend või kvalifitseerub siiski ka tõsise veinina?

Artikli autor Marika Tikas on töötanud sommeljeena restoranis Leib Resto ja Aed, Lores ning Fotografiskas. Londoni legendaarses restos-veinibaaris Noble Rot töötades nakatus ta alternatiivsete veinide pisikuga. Loogilise jätkuna hakkas ta ka ise veine maale tooma. Ta on naturaalse veini eestkõneleja ja fännab Pétillant Naturel’i mulle. 

Tänasel päeval ei eksisteeri mingeid kindlaid reegleid ega klassifikatsioone Pétillant Naturel’i valmistamiseks. Pét-Nat’ nime kasutamine sildil paneb justkui vaikimisi naturaalse veini filosoofiat järgima. Tootjad hooldavad orgaaniliselt või biodünaamiliselt oma veiniaedu, püüavad võimalikult vähe sekkuda veini valmimisprotsessi ning võimalusel hoiduda igasugu lisanditest. Pét-Nat’ hinge võib lühidalt kirjeldada nii: kõik, mis on loomulik ja loodusega kooskõlas. Kui ajada järge sõnaraamatus või uurida mõnda veiniõpikut, siis võib Pét-Nat’ kohta leida mõningaid seletusi: Pét-Nat (hääldus: pet naa) on lühend prantsuskeelsest sõnapaarist Pétillant Naturel (hääldus: petijaan naturell), mis tõlkes tähendab naturaalselt mullitavat vahuveini. Seda võib nimetada šampanja vanaisaks, sest viis, kuidas veini valmistatakse, on üks vanimaid vahuveini valmistamise meetodeid maailmas.