Steve Keating: eetika

Eetikast on kirjutatud raamatuid – palju raamatuid. Enamik neist on kirjutatud hästi ja ma arvan, et ka heade kavatsustega. Aga paljudes neis on juba päris alguses üks viga (see on minu tagasihoidlik arvamus), sest nende pealkirjadest võib välja lugeda, et eetikaid on “erinevaid”. Niipea kui näen mõnda pealkirja nagu “Töökoha eetika”, tekitab see minus vastumeelsust.

Ma pole sellest raamatust huvitatud, sest minu nägemus eetikast on ilmselt väga lihtsustatud. Ma usun, et inimene on kas kogu aeg eetiline või üldse mitte. Pealkirjad “Töökoha eetika” või “Eetika erinevad tasemed” viitaksid justkui, et eetika saab soovi korral sisse või välja lülitada või et vahel saab olla eetilisem, vahel mitte nii eetiline.

Panin selle postituse pealkirjaks alguses “Juhtimiseetika”, aga isegi see oleks olnud eksitav. Sellist asja nagu spetsiaalselt juhile mõeldud eetiliste normide komplekt pole olemas. Juhid kas on eetilised või ei ole. Juhtpositsioonile saamine ei tee neid kuidagi eetilisemaks. Niisiis muutsin selle postituse pealkirja, jäi lihtsalt “Eetika”, sest eetikat on vaid üks.

Eetika ei vaja täiendavate sõnade ja tegevustega toetamist. Juhte ei saa pidada eetika suhtes kuidagi “kõrgemal tasemel” olevaks kui teisi. Ei ole kõrgemaid eetikanorme, mida tuleks järgida… sa kas oled eetiline või mitte.

Kui käitud eetiliselt vaid siis, kui see on lihtne või mugav, aga muul juhul mitte, siis pole sul tegelikult õigust endale õlale patsutada, sest tegelikult pole sa eetiline ka siis, kui see on lihtne. See ainult paistab nii.

Üks idee, mille kohta hiljuti lugesin, ütleb, et eetilisel juhil pole lemmikuid ja nad kohtlevad kõiki võrdselt.

Noh… tegelikult pole see päris nii.

Seni, kuni robotid pole veel kõik juhirollid üle võtnud, on juhtidel oma lemmikud. Seda seetõttu, et kõigil juhtidel on üks ühine joon. Nad on inimesed. Inimesed saavad ühtedega paremini kontakti kui teistega. Neil on mõne inimesega sarnane taust, uskumused, tööajalugu jne. See teeb need inimesed “soositumaks” kui teised, kel on juhiga vähem ühist.

Nii see lihtsalt on. Ja see ei tähenda, et juht on ebaeetiline. Aga – eetilised juhid kohtlevad kõiki võrdselt. Kuid siin tuleb siiski vahet teha, et kõikide võrdne kohtlemine ei tähenda kõikide kohtlemist täpselt samamoodi.

Iga inimese motivatsioon, vajadused, mõistmise tase, elu- ja karjäärieesmärgid on erinevad. Tõelised juhid mõistavad oma meeskonnaliikmete unikaalseid omadusi ja juhivad neid vastavalt.

Nad seavad reegleid inimestele võrdselt, aga ootusi mitte.

Ma ei kahtleks kunagi ühegi teise inimese eetilisuses. Ma ei pea seda tegema, sest ma olen oma elu jooksul kohanud vaid väga vähe tõeliselt eetilisi inimesi. (Ja ma ise pole kohe kindlasti üks neist.) Minu ainus küsimus inimestele oleks: “Kas sina liigud eetiliseks inimeseks saamise poole või sellest eemale?”

Mina üritan sellele lähemale jõuda. Mu teekond on veel pooleli ja ma tegutsen selles suunas.

Aga kuidas on lood sinuga?

Allikas: Steve Keatingi blogi Lead Today. Tõlge Egle Taklai

Steve Keating

Steve Keating on 30-aastase kogemusega müügijuhtimise ja turunduse professionaal. Edasi avaldab kokkuleppel autoriga tema valitud juhtimismõtteid. Loe artikleid (18)