Meelis Kubits: kõik armastavad Gruusiat. Ülestunnistus #51

Trinity kirik StepantsmindaI. I Foto: Mati Leet

Usun, et kõik kes on seda maad külastanud, võivad öeldut kinnitada. Värskeks isuäratamiseks piisas täiesti möödunud reedel Tallinna külastanud Gruusia rahvuslikust, Suhisvili balletitrupi etendusest.

“Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

Esimene plaan Gruusiasse jõuda oli kavandatud 2014. aasta suveks, aasta peale rahvadiplomaatia missiooni „kõik sõidavad Jerevani“, neljakümnest üritusest ja 800 inimese edasi-tagasi liigutamisest, mille järel tundus, et kõik on võimalik. See „kõik“ pidi olema nelja riigi – armeenia, aserbaidžaani, gruusia ja venemaa muusikutest koosneva ühisorkestri kokkutulek Batumis, sekka Eesti interpreete ja üheks juhiks keegi meie vägevatest dirigentidest. Sellest, kuidas suur poliitika julgele, aga kindlasti naiivsele ideele sisse sõitis, oli juttu Ülestunnistuse loos #32. Batumi kontserdimajja jõudsime täpselt neli aastat hiljem ja oma missioon oli seegi. Odessa Classics Batumi Weekend 2018 on ülejärgmise ja ühtlasi sarja viimase kirjutise teema.

„Kõik armastavad Gruusiat“, nüüd juba jutumärkides, tekkis konkreetse ideena 2017. suvel. Aasta varem, kodanikudiplomaatia initsiatiivi „1000 eestlast Peterburis“ ajal sai nii mõnelegi ajakirjanikule kui just mitte välja lubatud, aga siiski poolavalikult vestluses mängitud mõttega, et Gruusiasse jõuame „ükskord niikuinii“. See, et Gruusia sobib ilusti ka selle žanri sündmustele – mastaapsed väljasõidud, olgu nad siis rahva-, kodaniku- või kultuuridiplomaatia täpiks „i“ peale, oli samuti selge. Üle Gruusia ei hüppa ja lõpetada tuleb ikka üritada nii, et asjast jääksid maha viisakas jälg ja hea järelmaitse.

Esimest korda rääkisime ERSO inimestega Gruusia esinemiste mõttest 2017. aasta suvel. Orkestri ametlik hooaeg lõpeb traditsiooniliselt maikuus ja edasi algavadki suvised festivalid kodus ja mujal. Aasta varem on viimane hetk plaani pidada. ERSO ja orkestri peadirigendi Neeme Järvi ajagraafikutesse ja mis mitte vähemolulisem, sihtriigi kui atraktiivse asukohamaa staatusesse sobis Gruusia hästi. Meie esindusorkester oli Tbilisis mänginud viimati 1985. aastal.

“Kõik armastavad Gruusiat” 2018 ei pidanud olema Armeenia 2013. aasta kordus või ületrumpamine. Armeenia missiooni kopeerimine, massiivne ühekordne kultuurivahetus ei olnud mõistlik mitmel põhjusel, millest peamine on see, et Gruusiaga on vähemasti meie vaatenurgast kõik hästi. Eesti ja Gruusia jagavad (julgeoleku) poliitilises mõttes oma piirkondlikest eripäradest tulenevate nüanssidega, kuid siiski, ühte katust. Riikidevahelistes suhetes saab kõik sellest alguse. Ühine vari avab väravad investeeringuteks ja nende kaitseks, kultuurivahetuseks, inimestevaheliseks muul viisil läbikäimiseks. Armeeniaga olid ja on selles mõttes asjad märksa keerulisemad. Liitlasest Türgi möllamine piirkonnas olukorda Eesti jaoks lihtsamaks ei tee.

Gruusiasse seevastu on lihtne minna, sest Eesti riik soosib seda. Ja mingeid uksi seal avada vaja ei ole, kultuurivahetus on aktiivne selletagi. Seetõttu ei ole vaja nahast välja pugeda ja panna kokku mosaiiki Eesti tegijatest. Nad käivad seal tihti ja regulaarselt.

Kuna kultuurisuhted Armeeniaga olid 2013. aastal saanud uue hoo ja ERSO igas mõttes mastaapse kollektiivi liigutamine piirkonda ees, tekkis loogiline plaan pikendada ERSO turneed kuni Jerevanini. Täpsemalt öeldes, alustadagi Armeeniast.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.
Välismaale tellimiseks kirjuta hello@edasi.org 

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (61)