Meelis Kubits: lahendus on lihtne. Ülestunnistus #28

Animafilm Karlsson katuselt. I Foto: Ekraanitõmmis

Mitte keegi meist ei mäleta, millal see kõik algas. Kes solvas keda, kes tundis end esimesena puudutatuna ja kelle arvates ületati just nüüd ja praegu punane joon. Üks on selge, nii palju kui täna, ei ole kunagi varem ühiskondlikust lõhest räägitud.

„Esimene ja teine Eesti“, „tädi Maali“ ja muud toredad kujundid on lootusetult kahvatanud argumendid 100 000 contra 200 000 valija õiguse otsimise vahel. Väike lõhe räägitakse suureks ja põlistatakse esmalt Eesti ning seejärel välisajakirjanduses. See on selline isetäituva prognoosi mudel. Me ise oleme selle lõhe suureks rääkinud. Väidan, et see on suhteliselt väikese ja aktiivse grupi inimeste omavaheline andmine, mida täiesti selgelt valdav enamus vaatab märksa rahulikumalt kui asjaosalised ise usuvad. Distantsilt vaatlemine ja püüd erinevaid osapooli mõista nõuab aga samuti julgust, sest nõutakse JAH/EI vastuseid nüüd ja kohe.

Lõppeva nädala alguses avaldas Äripäev põhjaliku küsitluse tulemused, milles paluti kolmesajal aktiivsel inimesel edastada oma ootused uuele valitsusele. Kuna küsijaks oli majandusinimeste ainuke päris oma ajaleht, siis domineerisid vastanute seas valdavalt ettevõtlusega seotud inimesed. Suur osa küsitletutest avaldas muuhulgas lootust, et ametisse astunud valitsuse peamine ülesanne on ühiskonna rahustamine, praeguseks end kraavidesse kaevanud võitlejate lepitamine. Omamoodi siis selline ühiskondlik kokkuleppe, mida vedasid Eesti suurettevõtjad viisteist tagasi ja millele juba siis jätsid suuremad erakonnad formaalse allkirja panemata. Seepärast viitasingi, et ei mäleta kes siin alustas ja kes esimesena solvus. Kas Isamaa mehed, siis kui Siim Kallas Edgar Savisaare suures poliitikas 2001. aasta lõpus legaliseeris ja mida omakorda 18 aastat hiljem Kaja Kallasele nina alla visati või lähevad solvumise juured veelgi kaugemale, erastamise aegadesse, mis alati kellegi jaoks ebaõiglane või koguni nõukogude aja lõppu.

Äripäevale vastanute poolt lepitustegevuse esiletoomine on valitsuse suhtes üllas ootus, aga kui veidi sisu osas järele mõelda, siis ehmatav lugu. Ikka jälle tuleb möönda, et oleme liiga kiiresti eemaldunud ühiskonnakorraldusest, mille keskmes oli kodanik. Ettevõtja või mitte, aga aktiivne, oma peaga mõtlev ja selle mõttetegevuse piires tegutsev, nendes proportsioonides vastutav, suveräänne kodanik. Kuidas on võimalik, et meil saab olla valitsuse, konkreetselt +/- 15 ministri suhtes ootus, et nad lahendavad mingi probleemi, mille olemasolu on võimul püsimise vaat et ainsaks eelduseks.

Täispikkuses saavad Edasi Eksklusiiv artikleid lugeda püsitellijad.

Edasi lugemiseks loo lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS 5€/kuus.
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)