Meelis Kubits: idee – sõdivate riikide ühisorkester. Ülestunnistus #32

Foto: Charlie Nguyen/Flickr, CC

Juuni algus oli Euroopa klubijalgpalli kalendris tähtsam kui mõned teised. Nelja päeva jooksul mängiti välja nii Meistrite liiga kui Euroopa liiga superkarikad. Prestiiži, eelarve ja show mõttes ei ole finaalid võrreldavad. Meistrite Liiga võit on klubijalgpalli ihaldatuim tiitel. Sellele vaatamata võtsid kired Euroopa liiga finaali ümber suure osa kogu nädalasest melust. Oma rahamaiuse poolest tuntud Euroopa (maailma) jalgpallifunktsionäärid otsustasid Euroopa liiga finaali toimumise kohaks valida Bakuu. Eks siis mõne aasta pärast loeme, millistele osapooltele kasulikel tingimustel. Oodatud mõnula asendus aga kõigile asjaosaliste jaoks paraja peavaluga. Poliitika suudab ikka ja jälle spordile ära panna.

Finaalis FC Chelseale 1:4 alla jäänud Londoni Arsenali fännide teadvusesse jääb see kaotus kindlasti finaalina, mis mängiti ilma ühe klubi võtmemängija, armeenlase Henrikh Mkhitaryanita. Viimase puudumise põhjuseks oli leppimatu konflikt kahe Lõuna-Kaukaasia naaberriigi, Armeenia ja Aserbaidžaani vahel. Mõned aastad tagasi keelati Bakuusse sisenemine Tallinna linnavalitsue delegatsiooni kuulunud abilinnapea nõunikule, ainsaks põhjuseks tema armeenia päritolu. Tookordne  uudis jäi Eesti online pealkirjade tasemele, kuigi mõjus päris kainestavalt. Seekord said Arsenali superstaari Mkhitaryani eemaljäämisest, aga sellekaudu kogu konflikti ulatusest teada kümned miljonid inimesed. Jalgpalli kaudu pead sina tõde kuulama.

Seis piirkonnas on nadi ja head lahendust enam ei paista. Kaks nädalat tagasi Tallinnas toimunud kirjandusfestivalil “Head read” esinenud Armeenia populaarseima kirjaniku Narine Abgarjani viimane, veel eesti keelde tõlkimata raamat on anonüümsest, kuigi selgelt äratuntavast sõjast.

“Ära loe,” ütles Narine. “See on liiga traumeeriv.”

2013. aastal toimunud rahvadiplomaanita missiooni “Kõik sõidavad Jerevani” eesmärk oli tuua Armeenia tagasi meie inforuumi. Isegi missiooni ettevalmistamise ajal algatusse kriitiliselt suhtunud ja laimujutte levitanud Aserbaidžaani suursaadik möönis peale selle lõppu, et tegemist oli humanitaarse kultuurivahetusega, mis ei olnud suunatud ühegi kolmanda riigi vastu.

Naiivne soov anda omapoolne panus kahe vaenutseva riigi viisakamale läbikäimisele sünnitas 2013. aasta suve lõpus idee panna kokku nelja riigi muusikutest koosnev sümfooniaorkester. Tõestada, et sedalaadi kultuurivahetus on võimalik isegi (passiivselt) sõdivate riikide kodanike vahel. Minu arusaamise järgi võinuks orkester koosneda Gruusia ja Venemaa, Armeenia ja Aserbaidžaani muusikutest, juhatajaks keegi Eesti või Vene suurtest nimedest. Maailmas on hästi teada näide Daniel Barenboimi Ida-Lääne orkester, mis loodi 1999. aastal ja koosnes peamiselt Israeli-Palestiina muusikutest.

2013. aasta 31. augustil avas Eesti Kontsert oma järjekordse hooaja, mille avakontserdiga tähistati ühtlasi Andres Mustoneni 60 aasta juubelit.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.

Tasulise sisu lugemiseks tee püsimakse pangas.
Teine võimalus on allolev mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (61)