Meelis Kubits: suursündmus Taburet. Ülestunnistus #49

Pidusid tuleb korraldada, kuid neil olgu mõte. 2017 aasta sügisesse planeeritud suursündmuse üheks märksõnaks oli taburet. Kolmel, kuigi võib ka neljal jalal püsiv, nii armas ja vaatamata kõikidele valimislubadustele riigiaparaati vähendada, igavesti kasvav bürokraatia sümbol.

“Ülestunnistus” on Meelis Kubitsa iganädalaselt ilmuv artiklisari, mis kirjeldab tema mittetulunduslikku tegevust viimastel aastatel. Lisaks vahelepõiked aktuaalsetel teemadel. Artiklid on täismahus avatud Edasi Eksklusiivi tellijatele. Tere tulemast püsilugejaks!

1. juulist sai Eestist Euroopa Liidu eesistujamaa. Selle eel meenutasin Laupäevalehes Raul Rannele antud intervjuus, et Eestil on unikaalne võimalus veidi Euroopa Liitu seestpoolt ehmatada, nii nagu vanad kommunistid õõnestasid parteid seestpoolt. Riigi bürokraatia aparaadid kasvavad Brüsselis ja nii kurb kui see ka ei ole ka Tallinnas.  „Unistame korra. Teisel poolaastal algab Eesti eesistumine Euroopa Liidu nõukogus. Bürokraatide kõrgeim klass koguneb meie kõigi kulul õhtusöögile. Avakõnes vippidele ütleb meie peaminister: „Head külalised! Eesti on väike riik, meie inimesed on töökad ja tublid. Me ei ole kunagi tahtnud midagi niisama. Kogu meie ajalugu, kultuur ja kirjandus ainult seda kinnitabki. Siin Kultuurikatlas on head Eesti kokad valmistanud meile suurepärase õhtusöögi, aga enne selle nautimist tahan teile midagi meelde tuletada: me peame seda pidu maksumaksja kulul ja tegelikult ei ole meil raha 700 inimese toitmiseks. On napilt 500 tarbeks. Ma kutsun 200 inimest – aga miks mitte ka kõik 700 – endaga kaasa ja läheme naudime Tallinna parimaid restorane kaks korda soodsamalt, aga oma raha eest. Te tutvute Eesti köögiga, mis on teinud viimasel kümnel aastal vapustava hüppe. Reformid ja kulude kokkuhoid ei alga homme ega sügisel ega uuel aastal. Uus elu algab praegusest hetkest.” Pärast seda oleks Jüri Ratas järgmise päeva Financial Timesi esikaanel ja igaveseks Euroopa ajaloos. Ta võidaks valimised ja keegi ei naeraks tema „Aktuaalses kaameras” käigu üle“. Need olid need LP lõigud 2017 aasta maikuu keskpaigas.

Noor andekas muusik, 2017 aasta lõpus takkaotsa veel rahva absoluutse lemmiku, TV 3 näosaate võitja Valter Soosalu hüppas punti ja oli nõus veidi vaeva nägema, et panna kokku üks väike rockoratoorium. Üheks õhtuks, viiekümne muusikuga laval. Eksklusiiv ei ole see see sõna.

13. oktoobril, Tallinnas, A le Coqi jalgpalliareenil. 2,5 meetrit kõrge, kauni, punase spetsiaalselt selleks õhtuks tellitud metallist tabureti alt nad tulid, 1400 külalist.

Kätlemise asemel sümboolne pits kõigile ja neile, kes kutsesse tõsiselt suhtusid ning tööraamatu kaasa võtsid, pokaal šampanjat lisaks. Tööraamat, ajast ja arust, häbiväärne nõukogude aja jäänuk, mille säilitamist Vabariigi Valitsus endiselt, tõsi küll erandkordades, kuid siiski, oluliseks pidas.

Teine mõte oli teha peo vormis kokkuvõte ühiskondlikust tegevusest, milles Ülestunnistuse sarjas läbi viimase aasta juttu on olnud ja kuulutada ühtlasi välja projekt 2018. aastaks „kõik armastavad Gruusiat“. Viimane omataoliste seas.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.
Välismaale tellimiseks kirjuta hello@edasi.org 

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (60)