Meelis Kubits: “Vehkleja” Jerevanis. Ülestunnistus #43

"Vehkleja". I Foto: Tuomo Manninen, Forum Cinemas

Eakas armeenlastest abielupaar maandub Los Angelese lennujaamas. Turvakontrollid läbitud ja pagaski õnnelikult ühes, suundub Bakuus sündinud ja elus veel mitte kordagi esiisade maad Armeeniat külastanud Karen eelviisidile Los Armeninosesse.

Just nii nimetavad armeenlased Los Angelest, kus erinevatel hinnangutel elab 400 tuhat kuni 1,2 miljonit armeenlast. Elanike arv kasvab proportsioonis õhtusöögi ja toostide pikkusega. Los Angeles on paljude armeenlaste jaoks eelpostiks teel Jerevani. Kui näiteks Tallinnas saavad armeenlased oma “salakeelt” efektiivselt kasutada, siis LA-s see ei toimi.

Legendi järgi keelati munitsipaalvõimude poolt aastaid tagasi LA lähedases väikelinnas suitsetamine mitte ainult ühiskondlikes asutustes, vaid ka isiklikes majapidamistes. Selle peale võttis kümme tuhat armeenia pere jalad selga ja lahkus. Armeenlasi on LA piirkonnas palju ja hoitakse traditsiooniliselt kokku.

Jõudsid Karen ja tema šarmantne abikaasagi teha esimese suitsu, uurida kaarti ja istuda seejärel taksosse. Armeeniakeelne arutelu sõidu sihtkoha osas jätkus veel taksos, mille järel teatas perepea mehhiklasest taksojuhile hotelli aadressi. Inglise keeles. Mehhiklane, suurte ümarate näojoonte ja laia naeratusega taksojuht vastab neile puhtas armeenia keeles.

– “Öelge mulle, kuhu on vaja sõita, ärme raiska aega.”

Ehmunud abielupaar vastab kogeledes, “kuidas nii, kuidas mehhiklane armeenia keeles rääkima?”

–  “Selles k…i. linnas ei ole võimalik normaalset tööd saada, kui armeenia keelt ei oska.”

Niisiis Los Armeninos. Maailma meelehatuskeskus, Hollywood, Oscarite sünnikodu.

Peale Eesti-Gruusia filmitegijate koostöös valminud „Mandariine“, ootas Oscari vaibal järjekorras kohe järgmine Allfilmi produtseeritud, seekord kahasse soomlastega tehtud „Vehkleja“. Parima võõrkeelse filmi kategoorias esitaski Vehkleja kandidatuuri Oscari konkursile lõpuks Soome. Vehkleja väljavalimine maailma üheksa parima võõrkeelse filmi sekka tundus 2015. aastal, peale Mandariinide edu samavõrd iseenesest mõistetav kui eestlaste omaaegsed suusavõidud või üllatusena sündinud Eurovisooni võidule aastaid järgnenud kõrged kohad. Välk selgest taevast ja edasi asjad justkui lihtsalt juhtusid.

Vehkleja filmis on episood, mis armeenia publikule meeldib. Haapsalu lapsed on parasjagu Leningradis võistlustel, kui neid tabab ootamatu mure, sobiva varustuse puudumine.

Aita luua kvaliteetset sisu ja hakka Edasi püsitellijaks 5€/kuus.

Tasulise sisu lugemiseks tee püsimakse pangas.
Teine võimalus on allolev mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Meelis Kubits

Meelis Kubits

Meelis Kubits on mitme aastakümne jooksul olnud Eesti üks edukamaid suhtekorraldajaid. Viimasel kaheksal aastal on ta investeerinud suure hulga ajast ja isiklikest vahendidest erinevatesse tegevustesse, mis mitte ainult ei mahu kultuuridiplomaatia mõiste alla, vaid on seda omal moel laiendanud. Loe artikleid (59)