Raivo Vare: tippvisiidid ja kevadpealetungi ootus

Raivo Vare. Illustratsioon: Toon Vugts

Möödunud paaril nädalal hoidsid kõigi meie meeli ärevuses kaks riikidevahelist tippvisiiti ja veel mõned tähenduslikud presidentide sõidud.

Üks tippvisiitidest viis Moskvasse ja teine Pekingisse. Lisaks Putini ja Zelenskõi vastandlike sõnumitega kohalkäimised Ukraina rindepiirkonnas. Nüüd aga on üha enam oletusi ja kõrglennulist retoorikat tulemas oodatava Ukraina armee kevadpealetungi asjus. Mis siis on jäämas sõelale seekord? Ja õnnitlused meile kõigile selle puhul, et Soome sai 31. NATO täieõiguslikuks liikmeks. Lõpuks ometi!

Xi Jinping Moskvas: küsimused jäävad

Hiina ülim juht Xi Jinping tegi Moskvasse oma esimese välisvisiidi pärast formaalset kolmandaks ametiajaks riigipeaks saamist. Enne visiiti olid kõrgendatud ootused eelkõige Vene poolel. Aga ka muu maailm ootas pingsalt, kas Xi kinnitab kahe riigi tiheda liidu (kuni sõjaliseni välja) moodustamist ja lubab Putinile sõjalist ning majanduslikku abi. Ja arendab temaga edasi oma eelnevalt välja käidud 12-punktilist “rahuplaani”. Samuti, kui kaugele läheb Peking Venemaa majanduse endast sõltuvusse seadmisega.

Raivo Vare

Raivo Vare on hariduselt jurist, lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja EBSi magistriprogrammi cum laude. Olnud riigiminister ning teede- ja sideminister, tippjuht pangandus- ning transpordi- ja logistikasektori firmades. Tegev paljude avaliku sektori ja erialaorganisatsioonide, samuti eraettevõtete juhtorganites. Kord kuus vahendab Raivo Vare Edasi lugejatele oma mõtteid tähenduslikest rahvusvahelise elu sündmustest. Loe artikleid (91)