Jan Kaus, Liis Reier: kuidas maanduda?

Kaido Ole "Maandumine".

Kunstnik Kaido Ole kasutas kord ühes eravestluses mõjuvat metafoori: inimesi õpetatakse korralikult, sageli lausa mitme aastakümne kestel lendu tõusma, aga maanduma ei õpeta meid keegi.

Jan Kaus on kirjanik. Liis Reier on Prantsuse Lütseumi kaasava hariduse koordinaator ning ajaloo, inimeseõpetuse ja kunstiajaloo õpetaja.

Tõesti, vähemalt kaksteist aastat haridussüsteemi peaks meid kujundlikult õhku tõstma nii, et me siis saavutatud kõrgustel hoogsalt ning efektselt navigeeriksime. Aga kuidas ja millal maanduma hakata? Selle peame lahendama ise, omal jõul. Eks ole ka imelik mõelda, et eksisteeriksid koolid täiskasvanutele, mis õpetaksid meid otsi kokku tõmbama, võimaluste ja võimete kahanemist adekvaatselt hindama. Samuti on raske ette kujutada, kui edukas oleks elu piiratuse ja elujõu järjekindla vähenemise õpetamine üldhariduskoolis, kus noored inimesed alles avastavad oma potentsiaali ning kus tuleviku lõpp paistab nõnda kaugel, et seda ei tajutagi – on vaid puhas, põnev olevik, mis tundub kestvat igavesti.

Jan Kaus

Jan Kaus on esseist ja kirjanik ning varasem Eesti Kirjanike Liidu juht (2004-2007). Loe artikleid (13)