Peeter Koppel: majanduse pehme maandumine oleks müügisignaal

Foto: Shutterstock

Te ju teate, milline on praegu üldine narratiiv majanduse kohta?

Esiteks usutakse, et esimene poolaasta tuleb suht-koht raske. Raha läheb (veelgi) kallimaks ning surutis – tuleb. Aasta keskel võiks aga saabuda raha kallimaks mineku (intressimäärade tõusu) tipphetk, ning sealt edasi on juba parem. Samuti aitab positiivsematele meeleoludele kaasa asjaolu, et hiinlased on loobunud oma rangetest koroonapiirangutest ning räägivad taas majanduskasvust. Seega teisel poolaastal – pehme maandumine? Investorile oleks sellise stsenaariumi realiseerumine praktiliselt ideaalne, kuid mitte nii, nagu esmapilgul tunduda võiks.

“Pehme maandumine” on majanduse kontekstis sõnapaar, mis leiab suhteliselt tihti kasutust. Selle sõnapaari kuuljatel tekib ilmselt silme ette pilt edukalt tormituultest pääsenud lennukist, mis sooritab elegantse ja pehme (!) maandumise. Reisijad plaksutavad ning lähevad igaüks oma asju ajama. Mul on aga halbu uudiseid: majandus päris sedasi ei toimi.

Peeter Koppel

Peeter Koppel on SEB privaatpanganduse strateeg, varahaldur ja kolumnist, kes kommenteerib sageli Eesti meedias majandusteemasid, eriti finantsturgude käitumist ja seda mõjutavaid tegureid. Loe artikleid (75)