Ilmar Raag. Tühistamiskultuurist – kas ühiskonna eneseregulatsioon või stiihilise massi julmus?

Illustratsioon: Marko Mäetamm

Millal on ühiskondlik tühistamine efektiivne ja mida teha siis, kui olete sattunud ebaõiglase tühistamise objektiks.

Niipea, kui näete, et kogu meedia ja ka teie sõbrad mõistavad kedagi väga üheselt hukka, võite kindel olla, et te ei tea kogu tõde. Alles siis, kui teile hakkab tunduma, et kõik ei olegi väga selge, sest on erinevaid vaatenurki, olete tõele ligemale jõudnud ning kokkuvõttes võite langetada isegi hukkamõistva otsuse.

Räägime tühistamiskultuurist, mis moodsal ajal on meile reisinud USA-st cancel culture nime all. Algselt oli tegemist ühe 1980ndate aastate poplaulust pärit väljendiga, mis rääkis lahkuminekust. Hiljem väljendi tähendus laienes ja viimasel kümnel aastal tähendab see konsensuse loomist mõne inimese väljaheitmiseks sotsiaalsetest või tööalastest ringkondadest. Mälestusväärselt rakendati tühistamist jõuliselt MeToo ahistamisskandaalide raames, kus süüdistatavatele mõjuvõimsatele isikutele ei antud enam võimalust jätkata oma võimupositsioonil. Olgu tegemist Harvey Weinsteini või Bill Cosbyga, taolisi staare tabas lisaks kohtulikule menetlusele ka ühiskonna hukkamõist, mis hävitas nende karjääri. Sel puhul on ameerika kultuuris käibel ka väljend call-out culture, mida defineeriti kui peamiselt sotsiaalsete vähemusgruppide kampaaniat võimu kuritarvitanud isikute või organisatsioonide boikoteerimiseks.

Ilmar Raag

Ilmar Raag on otsija ja filmilavastaja. Aga ta on olnud ka Riigikantselei Strateegilise kommunikatsiooni nõunik, kus ta tegeles peamiselt kriisikommunikatsiooniga. Loe artikleid (66)