“Coach annab nõu”. Toomas Tamsar: kes on süüdi juhi ebaõnnestumises ja mis on coachiv juhtimine

Toomas Tamsar. Illustratsioon: Toon Vugts

Rubriigis “Coach annab nõu” vastab pikaajalise juhtimiskogemusega juhtimistreener Toomas Tamsar tööelu ja juhtimisolukordadega seotud küsimustele. Saada oma küsimus aadressile hello@edasi.org ja võimalik, et järgmisel korral saab just Sinu küsimus vastuse.

Küsimus: “Kes on süüdi juhi ebaõnnestumises?”

Väliskontserni Eesti osa juht tegi ühe kehva otsuse ja mis veel halvem, jättis mitu vajalikku otsust langetamata. Mis teha, kogemust tippjuhina ei olnud, lisaks tahtis ta kõigi vastu hea olla. Ei ole väga ebatavaline olukord. Aga tulemusena on ettevõte päris keerulises seisus. Omanik ei ole rahul, aga tundes, et ta ei oma olukorrast piisavat ülevaadet, ei taha ta ka liiga kiiresti sellesse kirurgiliselt sekkuda. Juhile on antud veel pisut aega tõestamiseks.

Asja juures on huvitav, kuidas juhi meeskond tekkinud olukorda tajub. Sealt see küsimus pärit ongi. Suur osa meeskonnaliikmeid kinnitab, et nad väga toetavad oma juhti. Samas ollakse tema suhtes väga kriitilised. Meeskonnaliikmed on oma ala profid ja teavad üsna hästi, kuidas võtta initsiatiiv ka tippjuhi tegemata otsuste kontekstis. Ometi nad ei tee seda. Juht, kes ise tunneb, et olukord kipub käest libisema, püüab hoida liiga palju enese käes. Ja meeskonnaliikmed, teades, et juht ei suuda ise kõigest üle käia, viivad otsuseid langetamiseks ometi tema lauale. Kes on süüdi, kui juht ebaõnnestub?

Toomas Tamsar

Toomas Tamsar on International Coach Federationi sertifikaati omav juhtide coach. Töötanud coach’ina umbes 300 juhiga erinevatest riikidest, tippjuhina üle 25 aasta. Loe artikleid (18)