Teatriarvustus. Kaja Kann: jõed voolavad vabalt küll, aga ikka ja alati sängis

Lauri Lagle lavastus, kontsert inimesest "Ainult jõed voolavad vabalt". Fragment lavastuse plakatist. Allikas: pressimaterjalid

Lauri Lagle uuslavastus “Ainult jõed voolavad vabalt” esietendus Noblessneri valukojas Nobeli saalis. Tüüne meri, pilvealune soe ilm, kumera katusega kaunis saal, head näitlejad ja juba ette tänulikud vaatajad. Kõik eeldused suurepäraseks õhtuks olid loodud. Esietendusel sattusime kahetunnisele kontserdile, mis polnud muidugi üllatus, sest enne oli lavastaja sõnumi tulijatele kohale toimetanud – tegemist on “kontserdiga inimesest”. Muidugi, millest siis veel. Püüdes rääkida jõest räägime me ikka inimesest.

“Ainult jõed voolavad vabalt”. Lavastaja Lauri Lagle. Laval ja helilooming: Mari Abel, Rasmus Kaljujärv, Rea Lest, Jörgen Liik, Sander Roosimägi, Simeoni Sundja, Katariina Tamm, Marika Vaarik. Helirežissöör Jürgen Reismaa, kunstnik Arthur Arula, dramaturg Eero Epner. Esietendus 25. august. Von Krahli Teater ja Eksperditsioon

Veel on tegijad rääkinud Kasari jõe ääres toimunud bändilaagrist, kus kogu muusika ette valmistati. Muusikaline konsultant Artiom Astrov liitus bändiga Tallinnas, alles siis, kui materjal lavalaudadele minekuks juba valmis. Siiski tundus, et kunstnik Arthur Arula oli bändilaagris korra käinud, sest pöördlavale oli suudetud sättida terve maamaja, koos kõigi oma erinevate tubade, kunkude ja nurgatagustega. Mõnusat ambivalentsi tekitas roosa WC-pott ja dušikabiin, mis kindlasti maamajja ei kuulu, küll aga inimese argiellu. Inimene elab, kus elab, vahel linnas ja vahel maal. Kokku jäi mulje, justkui piiluks läbi akna kellegi võõra inimese koju, kus alles püütakse bändi teha. Siim Reispassi klassikaline kontsertvalgus (terve tagasein täis jõuliselt vilkuvat valget kontravalgust) rõhutas aga vastupidist, teatri olemasolu, nagu öeldes, et me ikkagi teeskleme kodu ja hubasust, me ei ole, pigem esineme.

Kaja Kann

Kaja Kann on kaasaegse tantsu koreograaf, tantsija ja treener, ZUGA ühendatud tantsijate ning OMAtsirkuse üks asutajaid. Tegutseb üha enam ka kultuuriajakirjanikuna ja kirjanikuna. Tema teine raamat "Tänavatüdruk" (2020) pälvis Tallinna Ülikooli kirjanduspreemiate jagamisel eripreemia. Loe artikleid (48)