Raivo Vare: pingeline jõuluaeg

Raivo Vare. Illustratsioon: Toon Vugts

Jõulukuu saabus meile talvega. Rahvusvahelises poliitikas aga pigem hoopis kuumab.

Maailmas asus paanikat külvama uus, väidetavasti palju nakkavam koroonaviiruse tüvi, mis sai endale nimeks Omikron. Valgevene piiridel jätkus lahvatanud hübriidsõja järjekordne lahing, kus diktaator Lukašenka eestvõttel rakendati Venemaal juba mitmed aastad tagasi välja töötatud retsepti eelkõige Lähis-Idast pärit migrantide ärakasutamiseks algul Leedu ning siis juba EL-i ja NATO ühe väga olulise liikmesriigi – Poola – piiri ründamiseks. Samal ajal on Venemaa jätkuvalt koondanud Ukraina piiride ümber üha suuremat sõjaväge, peaaegu varjamatult ähvardades oma naabrit sõjaga. Samal ajal tugevdab Hiina survet Taiwanile paralleelselt lääneriikide solidaarsuse demonstreerimisega viimasele. Saksamaal sai aga pärast teravaid diskussioone lõplikult kokku ja vannutatakse kohe ametisse uus nn valgusfoorivalitsus, mis seab endale väga ambitsioonikaid eesmärke. Samuti jätkub ikka veel kemplus ümber Nord Stream 2 torujuhtme kasutusse võtmise, Euroopa gaasivarustus on jätkuvalt murekohaks ja paljud ennustavad sel talvel Euroopale energiakriisi või vähemalt liiga kõrgeid energiakandjate hindu. Ning kõiki maailmas paneb muretsema kasvanud inflatsioon ja jätkuvad tarneahelate probleemid.

Kõigest ei jõua siin kirjutada, seda enam, et meedias on kõigist eelnevalt loetletud probleemidest palju juttu olnud. Aga paaril teemal tahaks siiski peatuda. Seekordses valikus on Ukraina ümber toimuv ja selle laiem kontekst, Saksamaa uus valitsus ning inflatsiooni ja energiahindade tõusu taust.

Raivo Vare

Raivo Vare on hariduselt jurist, lõpetanud Tartu ülikooli õigusteaduskonna ja EBSi magistriprogrammi cum laude. Olnud riigiminister ning teede- ja sideminister, tippjuht pangandus- ning transpordi- ja logistikasektori firmades. Tegev paljude avaliku sektori ja erialaorganisatsioonide, samuti eraettevõtete juhtorganites. Kord kuus vahendab Raivo Vare Edasi lugejatele oma mõtteid tähenduslikest rahvusvahelise elu sündmustest. Loe artikleid (91)