Reis. Anneli Andersen: Stavanger ja fjordid

Stavanger, Norra. Foto: Shutterstock.

Ma olin Oslo vahet käinud juba rohkem kui kümme aastat, enne kui kohtumine oma tänase abikaasaga mind esimest korda Stavangeri tõi. Ja kuigi tegu oli veebruarikuuga, siis päike säras taevas ja fjordid võlusid esimesest silmapilgust. Sain ehk juba siis aru, et see on koht, kus pea puhkab ja akud laevad. Tunne, mida olin varem seostanud pigem sooja kliima ja reisimisega.

Anneli Andersen on Norras elav eestlane, kes oma ettevõttega Export2Norway aitab Eesti eksportivatel ettevõtetel ärisuhteid ja müüki Norras üles ehitada. Enne Norra kolimist elas Anneli kolm aastat Riias, töötades Microsoftis. Seoses välismüügile suunatud tööga ja hobina selle kõrvalt on Anneli läbi reisinud üle 70 riigi ning tunneb end koduselt rohkem kui kahes riigis (Eesti ja Norra).

Oma roll võis siin olla ka asjaolul, et jõudsime juba tol esimesel korral merele. Eesti mõttes südatalvel – veebruari keskel. Seljas soojad talveriided, kaasas mull ja maasikad. Minu jaoks täiesti uus kogemus, kuna olin seni purjetanud vaid suvel või soojades vetes. Aga kuna Golfi hoovus hoiab siin Atlandi ääres suure külma eemal ja sadamad jäävabad, siis saab Stavangeris merel käia aasta ringi. Täna ütlen otse, et pole midagi ilusamat ja mõnusamat kui suvel Norras purjetamine. Aga mis koht see Stavanger ikkagi on? Ja miks just siia oma Norra-puhkus planeerida? Pakun välja vaid ühe võimaliku nimekirja… loodetavasti leiab igaüks siit endale midagi.