Kadri Kroon: pikk nädalalõpp Kopenhaagenis

Nyhavn, Copenhagen

Suht hiljuti jõudis rahvusvahelisse sõnakasutusse Taani termin hygge, mille täpset tähendust on raske sõnadesse panna. Kindlad märksõnad on hubasus, küünlavalgus, hea seltskond ja toit, mõnus esteetiline ümbrus. Hygge saabub siis kui miski ei tundu häirivat, ei silma, kõrva ega teisi meeli. Taanlased on hygge loomisel suured meistrid, hygge muudab nad maailma üheks õnnelikumaks ja endaga rahulolevamaks rahvaks. Taani pealinn Kopenhaagen on aga Skandinaavia disaini ja New Nordic köögi Meka. Põnevat tegemist ja head sööki jätkub hommikust hilisõhtuni.

Kohalikud fännavad meeletult kohvi. Osta hommikusöögiks või vahepalaks kohvi kõrvale kaneelisai või mis iganes muu taani stiilis küpsetis. Parimad saiakohad on Mirabelle, mille asutas endine Noma kokk Christian Puglisi või leia üles kohvikuteketid Emmery ja Meyers Bageri. Kohv ja sai käes, on mõnus linna avastama suunduda.

Linnatuuri algus

Linnatuuri võiks alustada jala näiteks Marmorkiriku juurest. Sealt paremale keerates jõuate kohe Amalieborgi Kuningapalee juurde. 1700ndate alguses ehitatud palee koosneb neljast identsest ehitisest, mille keskset väljakut kroonib kuningas Frederik V kuju. Keskpäeval leiab aset karunahast karvamütsides ja sinistes mundrites kuninglike vahimeeste vahetus.

Kohe lähedal on meri ja kaldaäärset pidi edasi sammudes näete teisel poolt lahte Rahvusliku ooperiteatri ultramodernset hoonet, mille arhitektiks oli Henning Larsen. Lõpuks jõuate välja Nyhavni. 300 aastat vana uussadam – Nyhavn hiilgab vikerkaarevärvides majadega. Siin on ajaloolisi laevu täis kanalid ja hulgaliselt turistirestorane. Nyhavnis elas ka Hans Christian Andersen.

Siitsamast saate laenutada rattad ja mööda mere äärt vändata kuni Väikse Merineitsini välja. Merineitsi kuju tundub merelahe kaldal muideks üllatavalt väike. Teine alternatiiv rattalaenutuseks on Baisikeli, nad on lahti 24 h ja neil on laenata stiilseid vanaaegseid rattaid, just selliseid nagu kõigil kohalikel. Sobivalt Merineitsini viiva tee peale jääb sobivasti Disainimuuseum, taanlased ju tuntud maailmas unikaalse disainikeele poolest, kõik parimad palad seal eksponeeritud.

Paadiga päikseloojangut ja piknikku nautima

Go boat paadilaenutus asub Islands Brygge sadamas otse merebasseini kõrval. Mõtekas on paat ette reserveerida, sest rahvast, kes päikseloojangu eel veele tahab suunduda, on hulgaliselt. Eelnevat paadijuhtimisoskust ega kaptenipabereid vaja ei lähe, samuti saavad kõik sõidulised endale päästevestid. Sellegipoolest tasub paadis ettevaatlik olla, ümberringi sõidab hull hulk igas suuruses aluseid, on ju õhtune veel olemine üks taanlaste suviseid lemmiktegevusi. Taaskasutatud materjalidest pressitud hall paat töötab päikeseenergial. See on perfektne viis aeglaselt kanaleid mööda kulgedes pikniku pidamiseks ja Kopenhaageni kohaliku eluga tutvumiseks. Uskumatu, kui palju inimesi elab kanalite äärsetel laevadel ja pargastel oma igapäevast elu. Kaugel eemal saginast võib hea ilmaga isegi paadi kõrval ujuda.

Christiania

850 elanikuga Christiania vabalinnas ei kehti Taani seadused. Vanades sõjaväebarakkides elab juba 1970ndatest aastatest alates hipikommuun, kelle jaoks narkootikumid on elu igapäevane osa. Algsed asukad, kellest enamik olid kunstnikud, tulid siia squattima. Elanikel on oma regulatsioonid, mis põhinevad ühisel arusaamal, et kogu vara on ühisomand ja tööd tehakse pigem sotsiaalse eksperimendi korras. Christiania valuutaks on Lon ja nende lipuvardas lehvib oma lipp. Kui sa pole ise liiga pealetükkiv ja ei kuku elanikest lähedalt pilte tegema, siis suhtutakse sinusse kui tavalisse turisti ja Christiania külastus peaks igati turvaliselt mööduma. Tõsi, mind on õllepurgiga visatud, aga olin ise ehk liiga uudishimulik.

Tivoli

1843. aastal asutatud lõbustuspark Tivoli on maailma teiseks vanim lõbustupark. Tivoli on esteetiliselt väga kaunis – viimseni hooldatud aiad, vanad vintaažatraktsioonid, eksootilised paviljonid, moodsad ameerika mäed, õhtused valgusshowd ja ilutulestikud tõmbavad ligi rohkelt nii kohalikke kui turiste sõltumata vanusest. Siin on käinud nii Hans Christian Andersen kui Walt Disney. Suvel toimub Tivolis päris palju kontserte.

Torvehallerne

Torvehallerne uus turg Norreporti lähedal hõlmab suurt hulka kohalikke toidupakkujaid. Siit saab hommikul Grod nimelises pudrumekas putru kümnel erineval moel. Igast Taani nurgast on kokku toodud värsket kraami. Suurte lahtiste võileibade ehk smörrebrodi valik võtab silme eest kirjuks. Laske hunnik hõrke ampse endale kaasa pakkida. Kohe kõrval on mitu parki, kus saab kaasaostetud piknikukraami mõnusasti murul istudes laiali laotada ja rahulikus tempos einestada.

Tänavatoidu fännidel on kaks alternatiivi. Papiroen ehk paberi saar on koduks suurimale street food turule. Angaarist leiad eest terve posu mobiilseid toiduautosid ja laevakonteineritesse ehitatud toidulette. Proovi kindlasti ära korea barbecue ja Maroko ehe sandwich. Suvel saab mõnusalt õues mere kaldal linnavaadet nautida. Teine turualternatiiv on uuem Broens Gadekøkken, mida tuntakste inglise keeles The Bridge Street Kitcheni nime all. Oma hõlma alla on võetud pudrukoht Grod, California Kitchen orgaaniline ja tervislik toit, Gasoline grill burgerid, Malai ja Latino etniline kraam.

Kopenhaagenis on olemas oma Meatpacking District ehk Kødbyen. Siin tegutseb veel mõni lihakarn, aga enamus hoonetest on täis moodsaid toidukohti, disainipoode, loomefirmasid, trendibaare. Vahepeal oli piirkond kuulus kui punaste laternate rajoon, mõned üksikud lõbutüdrukud ja narkomaanid veel kakerdavad ringi, seda piirkonna mahajäetumas otsas. Mikkeleri legendaarne mikroõlletehas pakub craft õlle sõpradele väga põnevat maitseelamust. Alati rahvast pungil Kødbyens Fiskebari kala ja mereannivalik tasub kindlasti üle proovimist, nagu ka nende kokteilid. Tacosõpru rõõmustab Hija de Sanchezi putka. Isetehtud tortillad ja autentsed täidised on endise Noma kondiitri Ameerika mehhiklase Rosio Sancheze toiduarmastuse viljad. Mujal Euroopas nii ehedaid tacosid ei leia, ainuke viga, et nad ei ole õhtul hilja lahti, kui tahaks mõnest Meatpackingu baarist (Jolene, Bakken, Kodbodderne 18) välja tulles kõhu korralikult täis pugida.

New Nordic köögi austajad peavad kindlasti ühe korra mõnes hinnatud Kopenhaageni restoranis degustatsioonimenüüd sööma. Kõik restoranid on põhimõtteliselt alguse saanud mitmel aastal maailma parimaks restoraniks valitud Noma alumnide poolt. Pakun välja Rasmus Kofoedi hinnatud Geraniumi, Amassi, mis asub ei kusagil keset laohooneid ja tühermaid, 108, mille taust on lisaks Nomale Relae ning viimasena mugavalt kesklinnas paikneva Bo Bechi loodud Geisti.

Muusikabaarid

Kel veel jaksu ja jazzihuvi, siis Norrebro väiksed muusikabaarid võiks ka üle vaadata, alati tasub ennem uurida, mis parasjagu kavas. La Fontaine’is on alati mingi jämmimine käsil. Jazzhus Montmartre ajalooline muusikabaar on vanim omataoliste hulgas. Blågårds Apotekist leiab eest käsitööõlled ja kvaliteetsed kokteilid.

Kadri Kroon

Kadri Kroon on paadunud foodie, andunud veinifänn ja tulihingeline reisihull, kellele meeldib kogeda ehedaid hetki puhtast uudishimust elu ja maailma vastu. Tema soovituste järgi suurlinnades seigeldes on reisielamus garanteeritud. Kadri on Edasi toidu-, veini- ja reisirubriigi toimetaja. Loe artikleid (75)