Venemaa eriteenistuste asjatundja: Eesti on piisavalt oluline sihtmärk

Foto: Lennart Meri konverents, Annika Haas.

Vene ajakirjanik ja autor Andrei Soldatov (46) on aastaid kirjutanud eriteenistustest ning on veebilehe Agentura.ru asutaja ja peatoimetaja. Koos kaasautori Irina Вoroganiga on ta avaldanud rea raamatuid Vene eriteenistustest. Nende viimane raamat räägib Vene poliitilistest emigrantidest. 2011. aastal nägi eesti keeles trükivalgust nende raamat “Uus aadel”, mis räägib KGB pärandist tänapäeva Venemaal. Edasi kaasautor Ivan Lavrentjev kohtus Andrei Soldatoviga Tallinnas Lennart Meri konverentsil ning jutuks on see, mida Vene eriteenistused endast tänapäeval kujutavad, millega nad Eestis ja teistes lääneriikides tegelevad.

Teie valdkonda arvestades pole teie näol tegemist just kõige tüüpilisema ajakirjanikuga: kirjutate eriteenistustest. Kui me ütleme “Vene eriteenistused”, siis mida me silmas peame?

Peame silmas mitmeid väga võimsaid jõustruktuure, kes lisaks otsestele kohustustele, nagu terrorismivastane võitlus, spioonide püüdmine või välisluure, tegelevad ka poliitilise jälitamise, repressioonide ja muude funktsioonidega, mis üldjuhul pole eriteenistuste jaoks tavalised. Tegelikult mängivad nad riigis poliitilist rolli, olles tänapäeval peamine valitsemisvahend. Lõppude lõpuks ei puuduta repressioonid ainult kodanikuaktiviste ega [Aleksei] Navalnõi fondi heaks töötajaid. Esiteks puudutavad need riigiaparaati: meil on vanglas suur hulk kubernere, palju inimesi ministeeriumidest, ametitest ja eriteenistustest. Seega, praegu on repressioonid üks peamisi juhtimismeetodeid ja eriteenistused on tööriist nende rakendamiseks.

Ivan Lavrentjev

Ivan Lavrentjev on Edasi kaasautor. Tal on kõrgharidus ajaloo ja politoloogia erialal ning 10-aastane töökogemus kommunikatsiooni valdkonnas. Loe artikleid (33)