Jaan Tallinn: “Minu eesmärk tehisintellekti valdkonnas on pumbata tõenäosust düstoopiast utoopiasse”

Jaan Tallinn ja Kristjan Port. Foto: Jaanika Jalast.

Mure elu kestlikkuse pärast – kas AI võtab planeedi üle? Tehnoloogia ülikiire areng on pannud ka tehisintellekti arendamisega tegelevaid inimesi muretsema. Millised riskid meid AI-ga seoses ähvardavad, mille üle on meil põhjust muretseda ja millele on meil loota? Kristjan Port vestles meid ees ootavast tulevikust maailma ühe informeerituma AI-temaatikat valdava eksperdi ja investori Jaan Tallinnaga. Tema sõnul on AI arendamine majanduslikult kasulik, mistõttu on väga raske seda peatada. Et negatiivsed riskid ei realiseeruks, on oluline olla AI-d arendavate ettevõtete omanikeringis, et pääseda nende kööki ja rääkida ka AI riskidest. “Minu AI-investeeringud, nende ettevõtmiste juures olemine ja nende inimestega suhtlemine ongi suunatud teadlikkuse tõstmisele,” ütleb Jaan Tallinn.

NB! Täispikk usutlus. Tekst on esmalt lühemas mahus ilmunud Edasi paberajakirja juubelinumbris, mis on saadaval suuremates lehekioskites. Kõiki seniseid pabernumbreid saab osta ka digiajakirjana.

Jaan Tallinn on Skype’i ja Kazaa insenerist asutaja, Cambridge’i Ülikooli Eksistentsiaalse Riski Uuringute Keskuse ja Elu Tuleviku Instituudi kaasasutaja, kes toetab filantroobina ka teisi eksistentsiaalse riski uuringutega tegelevaid organisatsioone. On Tuumateadlaste Bulletääni sponsorite juhatuse liige, osalenud Euroopa Komisjoni AI valdkonna kõrgetasemelise ekspertrühma töös ning olnud Eesti Vabariigi Presidendi Mõttekoja liige. Ta on aktiivne ingelinvestor, investeerimisfirma Ambient Sound Investments osanik ja AI-ettevõtte DeepMind endine investoritepoolne direktor.

Kristjan Port

Kristjan Port on spordibioloog ja Tallinna Ülikooli õppejõud. Kord kuus kirjutab ta Edasile kolumni teemal, kuidas lihaste kasutamine teeb rõõmu peale ja vastupidi. Loe artikleid (47)