“Kunstiorbiidil.” Neli maakonda, neli näitust

Darja Popolitova "ЭСТИМА КОДУМА" Foto: Joosep Kivimäe.

“Kunstiorbiidil” on Edasi kultuuriosa rubriik, mis uurib kunstiväljal parasjagu toimuvat, paljulubavaid uusi algatusi ja säravaid tegijaid. Sügise hakul tutvustame selle hooaja põnevamaid näitusi väljaspool Tallinna, mida tasuks mööda Eestit reisides veel vaatama minna. Ühelegi kunstivormile viltu ei vaata, vaid suuname pilgu maalidest moeni.

Valga Muuseumi “Kibemagus Pariis. Pallaslased ajastu vaimu püüdmas”

Kristjan Teder (1901–1960).
Raspail’ bulvar, 1927 Õli lõuendil.

Kujutage ette esimesi eesti professionaalseid kunstnikke – keerulistest oludest tulnud Võru talupoegi ja Valgamaa neide, kes omandasid eelmise sajandi alguses hariduse ja tehnilised oskused Tartus, Kõrgemas Kunstikoolis Pallas. Juba enne Prantsusmaale jõudmist oli neil ilmselt kujunenud välja omanäoline unelm toonasest Pariisist – Euroopa kultuuripealinnast. Ent tõeline elu võõrsil pani nii mõnegi neist kunstnikest ilmselt huulde hammustama, kas siis näljast või kultuurišokist, sest rahaline kitsikus ja kultuuriline küllastumus käisid käsikäes. Seda kibemagusat tunnet annab edasi ka Valga Muuseumi näitus.

Maria Helen Känd

Maria Helen Känd on kuraator-projektijuht Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis (EKKM), kes ülejäänud ajal õpetab keskkoolis ja viljeleb kultuurikriitikat. Edasile kirjutab Maria Helen kunstiteemadel. Loe artikleid (15)