Kunstiteraapia advokaadi ja vanniga

Alvar Reisner, «Advokaat vannis»

Vaata artikli juures olevaid Alvar Reisneri pilte. Peata mõtted ja kujutle end hetkeks eemale, süvene kunstniku poolt väljapakutud maailma, tavalise inimese tavalisse ellu, tavaliste toimingute juurde, väljaspool poose ja hoiakuid. Hea küll, ütleme otse, kujutle end vanni – nagu advokaat Reisneri maalil. Vaatle, mis toimub su ümber, jälgi, mis toimub su sees. Ole eelarvamustest vaba, lihtne lihast ja luust inimene ning vaatle, vaatle, vaatle…

Millele mõtles kunstnik, millele mõtled sina?

Istud vannis aga mõtled basseinipeole. Sa ei ole rannavormis – talv ju alles ikkagi. Kes on need teised sinu ümber, kas sa tunned neid? Sõbrad, sõprade sõbrad, tuttavad, pooltuttavad, naabrid, kolleegid? Teenindav personal.

Mis toimub?! Miks sul kokteili käes ei ole? Miks päike ei paista. Ahh, see on mingi kohalik pidu kusagil SPA-s, sa oled autoga, ootad kannatamatult peo lõppu, tahad koju sõita. Kellele tuli pähe kohalikus talves basseinipidu korraldada. Oleks veel Kariibid! Kõik on kuidagi kunstlik. Ohkad, raputad pead – õige küll, sa ju kodus vannis.

Mis värvi on kahhelplaadid sinu vannitoas? Või on seinad hoopis sisustusajakirja näpunäidete järgi niiskuskindlate öko-värvidega värvitud? Ega vannitoa lamp silma ei paista? Hämaras valguses oleks parem. Silmad võib muidugi ka kinni panna, pigem isegi peaks. Ilmselt tuleks silmad kohe kõvasti kinni panna, kõigi mõtete eest, mis pähe tikuvad. Kas sinu vannitoas on vaja remonti teha? Maailm on tavaline. Ehk see ongi imeline?!

Sa oled rammestunud, võtsid vahuveini ja maasikad vanni kaasa. Lamad soojas vees roosilõhnaliste aroomiküünalde keskel mõnuledes ja varvastega mängides. Täna ei unustanud sa ennast põlvini ulatuvusse, viimaks jahtunud vette tundideks istuma, pea nagu ülekuumenenud protsessor. Täna on maasikad…Liiga palju mõtteid. Tee silmad lahti. Miks need vuugid su kahhelplaatide vahel on lupjunud?

Sa ei tea, kus sa oled homme, kuigi arvad teadvat. Sinu mõtted viivad sind ettearvamatutesse labürintidesse iseendas. Sa oled see, kes sa oled, lihtsalt sina, sa ei ole advokaat, sa ei ole ka kosmonaut, arst ega tuletõrjuja.   Vaatle, jälgi, tunne ära ja lase lahti.

Lase lahti eelarvamustest, kuidas peaks elama ja olema.

Lase igal kogemusel mõjuda teraapilisest, vaata Alvar Reisneri maale. Millest need kõnelevad. Maailm on palju lihtsam kui me oma igapäevas rahuneme. Reisner näitab meile nii meie olulisust, kui ka tühisust. Tema sotsiaalkriitilise alatooniga maaliseeria advokaadiga on muigama panev äratundmine.

Alvar Reisner, «Advokaat basseinipeol»
Alvar Reisner, «Advokaat basseinipeol»

«Minul kui kunstnikul ei ole advokaatide vastu midagi, nagu neil pole ka kunstnike vastu,» alustab Alvar mõtiskelu kõnealuse seeria üle ja arutleb kuidas neid kahte kokku viia, kuidas kunstnikku ja advokaati laiemas plaanis iseloomustada.

Advokaati peetakse tõenäoliselt kohusetundlikuks, edukaks, lugupeetuks, kardetuks, rangeks.

Kunstnikku seevastu kiputakse pidama lohakaks, boheemlaslikuks, sotsiaalselt kasutuks.

Advokaadi-seeria on autori jaoks eelkõige eksistentsiaalne. Advokaat Reisneri piltidel tõdeb otsekui kogu oma hoikuga, et tema tööalane juhtum on ju suhteliselt vähe oluline, samas kui tema enda probleem on palju sügavam ja inimlikum.

Alvar pakub, et võib seeriast rääkides veelgi detailsemaks minna. Ilmselt ei ole selleks tarvidust, peamiselt just seetõttu, et lasta piltidel endil kõneleda. Luua paralleele ühelt ametilt teisele, ühelt inimeselt teisele, lasta kunstil toimida vabalt ilma ülemäärase eelhäälestuseta, pigem tunnetuslikult kui teadmispõhiselt. Samamoodi, nagu kunstnik avastab ja avab oma kunsti kaudu kihte iseendas, samamoodi, teeb seda igaüks. Alvar ütleb oma advokaadi kohta viimaks: «See advokaat on ka alter-ego tegelikult, kui aus olla. Kõrvaltvaataja. Imestaja.»

Tule vannist välja – ole see kes sa oled aga ole ka kõrvaltvaataja, ole imestaja.

Alvar Reisner, «Advokaat võõras linnas»
Alvar Reisner, «Advokaat võõras linnas»

Alvar Reisneri pidevalt täienevat advokaadi-seeriast saab osa Haus Galerii ülemise korruse näitusesaalis. Teretulemast kunstiteraapiasse!

Igal nädalal ilmuvas kunstirubriigis tutvustavad Haus Galerii galeristid Edasi lugejatele tähelepanuväärseid sündmusi ja kunstiteoseid nii ajaloost kui kaasajast. Eesmärk on avada kunsti rolli ühiskonnas, vaadelda ja mõtestada maailma läbi kunsti, tuua kunst inimestele lähemale.