Kaarel Ots: hirmul on suured silmad

Vähemalt mina tahaks näha piirangutevaba COVID-i tegelikku mõju. Kui piirangutel on kulu (ja me teame, et on ja ka kui suur see umbes on), siis ei saa olla võimalik, et keegi ei tea, milline on nendest saadav kasu. Foto: Shutterstock.

“Kui viiskümmend miljonit inimest ütlevad midagi rumalat, on see ikka rumal.” Need William Somerset Maughami sõnad kirjeldavad karjainstinkti, mis näiteks finantsturgudel on üheks börsimullide põhisüüdlaseks. Ajalool on meile muidugi omajagu näiteid ka igapäevaelust pakkuda. Ütlus, et hulluks minnakse karjaga, kuid sealt tagasi tullakse heal juhul ükshaaval, kehtib mõlemal juhul.

Investor on teadagi see, kes teeb panuse – et homme on parem kui täna. See panus võib põhineda oma peaga tehtud analüüsil, kõhutundel või siis teistega kaasa joostes (teadlikult või mitte). Viimasel juhul on võimalus kaks korda järjest pihta kobistada juba keeruline ning pigem ollakse siis kaasreisija, mitte juhi rollis. Aasta tagasi tegid pea kõik valitsused samuti panused – et ühte moodi käitudes on võimalik koroonaviirus alistada. Täna, kaks viirushooaega hiljem, on kogunenud juba päris palju andmeid, et püüda valitud strateegiaid hinnata.

Elule hinnasilti panna tundub kohatu – elu on ju hindamatu väärtusega! Ometi teevad seda näiteks kindlustusfirmad, Haigekassa ja ka poliitikud, otsustades, kellele mis hinnaga ja mis teenust osutatakse. Hind on ka koroonavõitluses tehtud kulutustel ja piirangutel ning tänaseks on ilmselt kõigile selge, et võrreldes teiste haigustega on koroona hinnasilt suurem. Kuna arved maksab kinni mitte abstraktne “riik”, vaid selle kodanikud, kelle käekäiku see otseselt mõjutama hakkab, siis loodan, et kasvõi siin pakutud suurusjärkude võrdlemine aitab neid perspektiivi panna. Mu eesmärk ei ole vastandumise lõkkesse bensiini valada – see põleb niigi ereda leegiga.

Kaarel Ots

Kaarel Ots on Tallinna börsi juhatuse esimees. Loe artikleid (6)