Steve Keating: vabandus võib muuta sinu tulevikku

Parim aeg vabandust paluda on just sel hetkel, kui arvad, et seda on vaja. Ootamine võib vabanduse siirust vähendada. Samuti võib see vabandamist raskendada, sest seda hakkab takistama miski, mida nimetatakse uhkuseks.

“Tingimustega” vabandus on peaaegu sama halb kui vabandamata jätmine. Juhul kui mõtled, mis see “tingimustega” vabandus veel on, siis see kõlab umbes nii: “Ma palun vabandust, kui see, mida ma ütlesin või tegin, kedagi solvas.” See on umbes sama nagu öelda: “Kahju, et sa selline hellik oled, proovin sinuga edaspidi võimalikult vähe tegemist teha.”

Kui vabandada on vaja, siis vabanda… Aga tegu peab olema “tingimusteta” vabandusega, millest on selgelt aru saada, et selles puudub igasugune “kui” või “aga” ja mingigi võimalus, et vabandus pole siiras.

Vabandustega ei saa olnut muuta. Kui ütlesid või tegid midagi, mis solvas kedagi, siis vabandus ei tee solvangut olematuks. Tõenäoliselt kulub ka mõnda aega, enne kui solvamisest tingitud valu möödub.

Ent siiras vabandus võib muuta sinu edaspidiseid suhted solvatud inimese või inimestega.

JUHUL KUI…. vabandus on siiras ja sellega kaasneb käitumise muutumine.

Esimest korda piirist üle astumise pärast võib vabandust paluda. Võib-olla veel ka teisel korral, aga korduvad solvangud ei ole enam vead, vaid valikud. Kui teed valiku kedagi korduvalt solvata, kas teadlikult või alateadlikult, siis tõenäoliselt ei vääri sa andestust.

Vabandus, millele ei järgne käitumise muutust, pole vabandus. Kui mõtled vabanduses öeldut tõsiselt, siis kajastub see ka su edasises käitumises.

Vabandamine ei ole nõrkuse märk. Vastupidi, siiras vabandus on tugevuse märk. See näitab, et vabandust paluv isik on piisavalt enesekindel, et oma viga tunnistada, ja piisavalt tark, et üldse mõista, et ta vea tegi.

Kui vabandada on vaja, siis pole seda kunagi vale teha. Samuti pole vabandusel aegumiskuupäeva. Isegi kui palud minevikus toimunu pärast vabandust liiga hilja, siis pea meeles, et nagu enamiku asjade puhul kehtib siingi ütlus “parem hilja kui mitte kunagi”.

Allikas: Lead Today. Tõlge Egle Taklai

Steve Keating

Steve Keating on 30-aastase kogemusega müügijuhtimise ja turunduse professionaal. Edasi avaldab kokkuleppel autoriga tema valitud juhtimismõtteid. Loe artikleid (18)