Paul Varul: pankrot – on see hea või halb? Maksejõuetus, 1. osa

Pankrot tähendab olukorda, kus isik (võlgnik) on püsivalt maksevõimetu, kohus on selle tuvastanud, pankroti välja kuulutanud ja alustanud pankrotimenetlust. Seega võib öelda, et pankrot on kohtu poolt välja kuulutatud maksejõuetus. Maksejõuetus tähendab seda, et võlgnik ei suuda oma võlgu tasuda ning see suutmatus ei ole ajutise iseloomuga.

Maksejõuetus on 3-osaline artiklisari, milles vandeadvokaat Paul Varul käsitleb maksejõuetusega seotud teemasid.

Maksejõuetus iseenesest ei ole midagi head: võlgnik on õnnetu, et ta ei suuda võlgu tasuda, ja kui ta on juriidiline isik, siis suure tõenäosusega ta ka likvideeritakse; võlausaldajad on õnnetud, et jäävad oma rahast ilma; õnnetud võivad olla ka need, kellel omakorda on nõuded võlausaldajate vastu, kuna võib tekkida nn lumepalliefekt – ühe maksejõuetus võib tingida teiste maksejõuetuse. Kui aga püsiv maksejõuetus on tekkinud, siis on pankroti kaudu olukorra lahendamine omakorda parem kui jätkuv maksejõuetus.

Paul Varul

Paul Varul on juhtivalt osalenud enamuse Eesti eraõiguse uute seaduste väljatöötamisel, ta on olnud pikemat aega TÜ tsiviilõiguse korraline professor, 1995 – 1999 oli Eesti Vabariigi justiitsminister. Praegu TÜ emeriitprofessor ja Advokaadibüroo TGS Baltic vandeadvokaat ja vanempartner. Kord kuus kirjutab ta Edasi lugejatele õiguse teemalise kolumni, milles lahatakse erinevaid õigust puudutavaid küsimusi, kolumnides selgitatakse uue õigussüsteemi kujunemise põhimõtteid ja kommenteeritakse aktuaalseid juriidilisi probleeme. Loe artikleid (18)