Annika Laats: tõe teeviidad

Foto: Unsplash

Kes sa oled? Selle küsimusega saabus Jordani jõe ääres tegutseva Ristija Johannese juurde väärikas delegatsioon pealinnast. Neil oli ülesanne uurida välja, mis mees see niisugune on, kes tegutseb kusagil keset tühermaad ning kelle kuulutus tõmbab ligi tuhandeid.

Ristija Johannes vastab neile, kes ta ei ole: ,,Ma ei ole Messias. Ma ei ole see, keda te mõtlete mind olevat. Ma ei ole see, keda te olete omale päästjaks oodanud. Ma ei ole selle rahva soovide ja igatsuste täitja. Ma ei ole tulnud teid Rooma ikke alt vabastama. Ma ei ole tulnud viima teid viie rikkaima riigi või õnnelikuma rahva hulka. Ma ei ole Jumal.”

Meile vaatab praegu tänavatel vastu sadu vastupidise sisuga plakateid. Lugematud silmapaarid teeveertes, lendlehtedel ja meediaveergudel saadavad meie poole sõbralikke pilke ning kinnitavad veenva naeratusega, et me vajame just neid. Et nemad on tulnud meie lastel’ õnne tooma ning me põlve uueks looma. Vali ise, kas soovid päästet valest ja orjusest, ravijärjekordadest, võõrastest inimestest, ebaõiglastest maksudest või üleüldse igasugustest maksudest.  Mõni neist annab lubaduse püsida igavesti. Need on üsna pretensioonikad lubadused. Paljud neist on üle jõu või mõistuse käivad, mõned lausa jumalikkusele pretendeerivad.

Kohati on valimislubadused ohtlikud tõotused. Neist kumab läbi inimese ürgseim patt – pretensioon olla jumal.

Just sellepärast on Ristija Johannese napid sõnad nii võimsad. Kõik silmad ja südamed vaatavad sel hetkel tema poole. Talle pakutakse valitsuskeppi ja krooni ning peaosa suures poliitdraamas ja ta lükkab selle tagasi. See rahvas on oma päästjat sajandeid oodanud. Nad on usaldanud Jumala tõotust, et kord ta tuleb – tuleb nende põlve uueks looma. Ristija Johannese senine tegevus ja tema mõju rahvahulkadele on enneolematu. Ehk on tema see oodatud päästja? Tasub kohale minna ja asja uurida.

,,Kes Sa oled?’’ küsib suursugune, tarkadest rahvajuhtidest koosnev delegatsioon.  Ja vastus: ,,Mina ei ole Messias.’’

Veel ei anna küsitlejad alla. On ka kõrvalosi, mida talle välja pakkuda – ka see oleks parem kui mitte midagi. Oled sa Eelija ehk see, kes kunagi tulevankritel taeva võeti ja peaks elavana naasma enne, kui Jumal tuleb oma viimse kohtuga? Või oled sa suur prohvet? Ka neid rolle pole Johannes nõus vastu võtma. Ma ei ole see, keda te kogu südamest igatsete ja kellele te kõigi oma ootuste täitumise tahate projitseerida. Ma ei ole vastus teie hinges pakitsevatele küsimustele. Ma ei ole lahendus teie probleemidele. Minul ei ole anda igavest elu. Mina ei täida teie üksindust. Mina ei lunasta teid teie süütegudest ja tegematajätmistest. Ma ei saa võtta teie süüd enese peale. Ma ei tee terveks seda, mis on purunenud.

Ristija Johannes on täiesti imelik inimene. Mitte tema kaamelikarvadest kuub ja ökotoidulaud seal kõrbes pole nii imelikud, kuivõrd see, et ta lükkab tagasi pakkumise olla jumal. Oma valimisnimekirja poleks teda mõtet kutsuda.

Täispikkuses saavad tasulisi artikleid lugeda püsitellijad.

Aita luua innustavat ja harivat keskkonda!
Artiklite lugemiseks loo EDASI.org lugejakonto ja tee PÜSIMAKSE PANGAS 5€/kuus.
Teine võimalus on ZLICK mikromakseteenus, kus makse toimub mobiiltelefoni teel.

Häid lugemiselamusi!

 

Annika Laats

Annika Laats

Annika Laats on kirikuõpetaja ja Tallinna lastehaigla hingehoidja. Kord kuus ilmuvate "pühabajutluste" vahendusel saab Edasi lugeja osa Risti kiriku võlvide all kõlavast humaansest sõnumist. Annika usub, et kui kasvõi osagi neis jutlustes öeldust on tõde, siis on see kõige tähtsam, mida inimesel elus üldse teada tasub. Loe artikleid (28)