Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. November

Foto: Unsplash

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Oktoobris potsatas musamaastikule kõige muu seas ka palju kohalikke helivilju. Noppisime üles udust räppi, sillerdavat poppi ja võnkuvat funki ning tegime valiku novembrikuu muusikasündmustest, tutvustades ka üht erilist heliprojekti.

Reliisid

Johanna soovitab: Robyn “Honey”

Rootsi fem-popi printsess või tegelikult oma teenetega juba kuninganna staatuse välja teeninud Robyn lennutas möödunud kuul musataevasse albumi täie uut kraami. Melanhoolikute pop of choice on Robyn olnud 1995. aastast ning duubel albumist “Body Talk” on möödas kaheksa ringi. Naise kõlakodades pulseerib endiselt bassi hoovus, millel voolavad sillerdavad sündikiired. Kõige klassikalisem Robyn tuleb välja loos “Missing U”. Plaadil on ka mahedat house’i tiksumist lugudes “Baby Forgive Me” ja “Read Between the Lines”. Veel hakkab mõnusalt kõrva huvitavalt tempoga mängiv järelkuma hõngune “Beach2k20”.

Johanna soovitab: Gogdog ‎”Mees sa seene pand wa”

Oktoobris jõudis minu Facebooki seinale deklaratsioon uue “beat tape’i” tulekust, mis kandis nime “Mees sa seene pand wa”. Uurisin siis asja lähemalt ning avastasin apaatses udus võnkuva räpi kogumiku, mis lainetab psühhilt ja lõdvalt eksperimentaalse hiphopi helimeres. Looja ise on lansseeringu kohta öelnud, et see on “eriti laisk ja vaikselt loksutav dope-hip slow-mo dim-glow bong-räp, mis voolab kui kuldne mesi ning venib nagu kakskümmend aastat garaažis seisnud maki veorihm”.

Liisi soovitab: Beatsburg

Beatsburgi näol on tegu projektiga, kus Jan-Christopher Soovik teeb muusikat end ümbritsevate esemetega: “See tähendab, et tavaliselt vaatan ringi ja valin ühe objekti, mida hakkan lähemalt uurima. Eesmärgiga leida helisid, mida antud ese tekitab. Ma täpselt ei oska öelda, kuidas seda tegevust nimetada, aga võib-olla “muusika produtseerimine igapäeva asjadega”,” kirjeldab ta.

Inspiratsiooni ammutab muusik, keda teame ka Frankie Animali bändiliikme ja bassistina, kõikjalt enda ümbert, kus tegelikult heli meid ju igal hetkel ümbritseb: “Oleme me linnas või looduses, helid on tegelikult kogu aeg meie ümber. Eks üks eesmärke on tekitada inspiratsiooni inimestele, et mõista võimalusi, mida meid ümbritsevad helid pakuvad. Hetkel on missiooniks kasvatada jälgijaskonda ja seeläbi tekitada huvi antud kanali vastu. Mul on enda jaoks seatud pikemaajaline siht, kuhu poole liigun, kuid hetkel ei soovi seda täpsemalt avalikustada,” lisab Jan. Tema Beatsburgi projektiga saab tutvuda Instagramis – kuula, imestu ja satu sõltuvusse rütmidest, hõrkudest helidest.

Liisi soovitab: Anderson .Paak “Tints” (Feat. Kendrick Lamar)

Need superprodutsendi Dr. Dre stuudiokasvandikud on kokku jooksnud ühte loosse. Mis teeb mind väga õnnelikuks. Andersoni kõrvust tõstev mahlane vokaal saab Kendricku signatuurtämbrise räpiga suurepärase täienduse. Lugu on õrritus peagi ilmuvale Anderson .Paaki albumile, mis järjekorras kolmas, pärast “Venice” ja “Malibu” nimelisi teoseid, ent viies, kui arvestada ikka ka tema ise välja antud kahte esimest albumit Breezy Lovejoy nime alt. Mehe looming ja karjäär ongi saanud palju tuge eelmainitud gurult, Dr. Drelt, kes laulja enda 2015. aastal ilmunud “Compton” nime kandvale albumile kaasas. Andersoni artistlik kvaliteet on üha suurema kuulajaskonna seas järjest enam kinnistuv. Rõõm, sest ehedus, mis kiirgab igast lauldud sõnast ja ühe inimese lavalisest olekust, on alati vajalik.

Liisi soovitab: Kuradi Saare album ja ainsad esitluskontserdid

Mitmekordselt Eesti Muusikaauhindadel Aasta Rokkalbumi ja 2017. aastal ka Aasta Ansambli tiitli pälvinud Elephants From Neptune’st tuntud muusikute eriprojekt ehk pühendus Eesti rokkmuusikale on võtnud vormi albumi näol, mida esitletakse novembris ainsa kontsertuuriga.

Reedel, 9. novembril, antakse albumi esitluskontsert Tallinnas, Erinevate Tubade Klubis, 16. novembril Tartus, Uues Teatris ja 17. novembril Viljandis, Lennukitehases. Kontsertide erikülaliseks on Tõnu “Tõun” Timm. Rohkem avalikke esinemisi bänd anda ei plaani. Seni oli Kuradi Saare album saadaval digitaalselt ja CD-formaadis, nüüdsest on aga saadaval ka vinüüliformaat, mida on võimalik just kontsertidel soetada. Kuula albumit Spotifyst Tallinna esitluskontsert Facebookis.

Kuu video: 

Öed “Anna teed” ft. Reket

6. novembril debüütalbumit välja andev duo Öed sidus uue singliga loominguliselt käed Reketiga. “Anna teed” kirjeldab kõikehõlmavat armumist, mis teeb silme eest mustaks ja paneb eriti just öö hakul tegema hullumeelsusi, mida tuleb aeg-ajalt hiljem reaalsusega sobitama hakata. Loo sõnu on aidanud seada Tuuli Velling ning loo produtsendiks on Bert Prikenfeld. Video on valminud koostöös režisööri Sander Allikmäe ja Mart Varesega.

“Lugu on kantud kuumadest emotsioonidest ja kirsiks tordil meie lemmik kutt Reket, kelle räpiriim pani algusest peale muigama. Mind haaras kohe meeletu soov see riim ise selgeks öppida. Laagna, everyday!” kirjeldab Tuuli Rand.

Öed esitlevad albumit 16. novembril Erinevate Tubade Klubis, kus kontserdi erikülalisena astub üles ka Reket. Kontserdi info Facebookis.

Põnevad muusikasündmused novembris

Johanna soovitab: Disco Tallinn PÖFF avapidu

Käes on november, mis tähendab, et masenduse peletamiseks tuleb seada sammud PÖFFile. Et selle algamist õigesti tähistada, saab 16. kuupäeval peale esimesi filmielamusi minna saba keerutama Disco Tallinna peole NR99 kohvikus (endine NO99 restoran). Lisaks resident DJ’dele saab filmifestivali avapeol nautida Ashilevi ja Vaiko Epliku laive. Lisainfot siit.

Liisi soovitab: Jungle’i kontsert Tallinnas

6. novembril astub Rock Café lavale modernse neo-souli punt Jungle. Kui bändi esimene album oli justkui nende kujutlusvõime piire kompav teos, mis viis kuulaja ennenägematutesse kohtadesse, siis uus album „For Ever“ on inspireeritud reaalsetest kogemustest ja paikadest, millest muusikud olid nii kaua unistanud. Erikülalisena esineb kodumaine kooslus Gram-Of-Fun, kelle äsja ilmunud esimene tantsuline singel ‘’Getaway’’ “proovib tabada üht kindlat emotsiooni, mille panime füüsilisse reisi’’ iseloomustab uut lugu bändiliige Muudu. Kuula lugu Spotifyst ja Youtube‘st. Kontserdiinfo Facebookis

Liisi soovitab: MØ kontsert Tallinnas

24. novembril esineb Rock Cafés lauljatar, laulukirjutaja ja produtsent MØ. Tallinna kontsert leiab aset artisti uue maailmaturnee “Forever Neverland World Tour” raames. Erikülalisena astub laval üles Soome popkuninganna Alma. “Jäiselt terav popmuusika koos suure südame ja veel suuremate vokaalidega” – just sellisel moel kirjeldab MØ loomingut mainekas ajakiri NME. Lisainfo Facebookis.

Edasi.org muusikatoimetajad: Liisi Voolaid ja Johanna Maria Mängel