Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. September

Gorõ Lana I Video kuvatõmmis

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Septembri filtri sõelale jäi palju kohalikke helivilju. Põikame korraks ka kodumaisele üksikule saarele, siis Rootsi ja lõpuks New Yorki.

Reliisid

Johanna soovitab: nublu “Öölaps!”, “2 Quick Start” & remix Ödede loost “Rulli Rulli Rulli”

Nublut oli sel suvel sama raske vältida nagu higiplekke, aga esimesest ehk nii väga hoiduda ei tahtnudki. Välgukiirusel magamistoa-räpparist kohaliku muusikaareeni vallutajaks tõusnud anonüümsust armastav nublu lansseeris augustis kolm lugu, mis tema suve eel hitiks tõusnud “Mina ka” seltsiks kohalikele raadio- ja striimimislainetele võnkuma jäid. Uutes lugudes liigub härra aina kaugemale uimasest mõminaräpist raadiosõbralike ja ohtlikult nakatavate tantsuhelide rüppe. “Öölaps!” põksutab bassise põhja ja nublule omaste argi-Joe stiilis sõnadega ilmselt enamus kuulmisvõimega inimesed tantsima. “Rulli Rulli Rulli” sai räppari kaudu hea värskenduse ning “2 Quick Start” sulatab sujuvalt kokku vanad head 90ndat kaasaegse sametise R’n’B’ga. Sa oled neid lugusid juba kindlasti kuulanud, aga kuula veel:

Johanna soovitab: Misha Panfilov Sound Combo “Who’s In Love” & “Marathon”

Misha Panfilov on nii kohalike kui ka tiigitaguste melomaanide seas end kehtestanud kui kindla peale minek. Selle mehe pillidest ei tule halba mussi. Vähemalt veel pole tulnud ning augustis reliisitud kahepoolsel 7-tollisel kõlab Panfilov oma teada-tuntud headuses. Kettal keerlevad kaks rada; “Who’s In Love” ja “Marathon”. Parajalt hullumeelses rütmiraamistikus, mida aitab trummidel luua Madis Katkosilt, saavad vaheldumisi esile tõusta flööt, mida mängib Elijah Wohl ning Panfilovi kord kare, kord vulisev elektrikitarr.”Who’s In Love” on pehme ja unelev, maheda souli vokaaliga kulgemine ning “Marathon” hüpleb afrobeati hõngulistel helimaastikel. Kuula siit:

Liisi soovitab: VAZ  “Necessary Pt. 1 & 2”

Rootsi duo, õed, kes produtseerivad, kirjutavad ja esitavad muusikat, mis inspireeritud Aafrika helidest ja kultuurist, ja kuhu on nende poolt lisatud elektroonilist produktsiooni. Selline muusika, mida ideaalne kohe hommikul kuulata, sest äratab nii mõnusalt kõik meeled! Väga eriline, väga päris ja kuidagi ürgne. No tahaks kohe Madagaskarile minna.. Nad on ühtlasi osa üle-Euroopalisest programmist Keychange, mis keskendub muusikatööstuses naiste rolli edendamisele ja võimaluste ning palkade võrdsustamisele. Go, Vaz!

Liisi soovitab: Blood Orange “Negro Swan”

Blood Orange käis juba eelmisel kuul oma uue singliga siit soovitustest läbi, kuid temast lihtsalt ei saa küllalt. Nüüd on album väljas, järjekorras tema neljas kauamängiv. Projekti taga seisev UK päritolu, New Yorgis resideeruv Devonté Hynes on sellele albumile kaasanud räpimoguli Diddy, uuekooli räpi-iluspoisi A$AP Rocky ning veel pärleid muusikute näol. Väga mõnus kulgemine Hynesil omases hõljuvas helikeeles, kus on just õige kogus bassiliini ja kultuurilist ning hingelist sõnumit ja puudu ei jää ka tugevast rütmist, mille saatel tantsida.

Liisi soovitab: Kuradi Saar “Vapustav Maailm”

Veel anonüümne uus Eesti muusikaline eriprojekt on avaldanud enda esimese singli. Kontseptsiooniliselt tundub olevat asi pärit üksikult saarelt, mille kohta nad veel informatsiooni jaganud ei ole. Loodetavasti saab peagi teada, kelle ja millega tegu, sest lubatud on ka täispikk album sügisel välja anda. Kõrv ja pilk peale nende Instagramis, kus lubati õigel hetkel vastuseid anda. Kodumaine sügisene muusikalaviin on igatahes saanud üsna salapärase alguse.

Kuu video

GORÕ LANA & TYPICALFLOW “OCEAN”

Kohalik venekeelne räpigrupp on oma loo “Ocean” nostalgiahõnguliste rannakaadritega visuaalselt ära raaminud. Lugu hõljub mõnusalt lainetaval pilditaustal ning koos voolavad heli- ja pildikeel kokku mõnusalt tüüneks sulamiks. Tegemist on Gorõ Lana esimese singliga üle 5 aasta.

Põnevad muusikasündmused septembris

Johanna soovitab: Vaiko Epliku uue albumi, “Uus karjäär uues linnas”, esitlused

Juunis ilmunud plaati hakatakse alles nüüd korralikult tähistama, kuid parem hilja, kui mitte kunagi, eks? Uus üllitis on varasema loominguga võrreldes elektroonilisem ning Eplik on ise albumi kohta öelnud: „Pärast viimast albumit „Kirevase“ pidasin aktiivsest stuudiotööst umbes aastase pausi. Tegelesin hobi korras tantsumuusika või millegi sellelaadsega nime all Veokiplika. „Uus karjäär uues linnas“ on omamoodi katse ühendada enda laulukirjutamisstiili vahepeal omandatud elektrooniliste käsitööoskustega,“. Kauamängiva loomelugu, sellel kõlavat muusikat ja Eplikut saab näha ja kuulda Tallinnas 6/09, mil toimub priiestilus Viru Keskuse Rahva Raamatus ning 13/09 Padas. Samuti tuleb kontsert Tartu Uues Teatris 14/09.

Johanna soovitab: Station Narva

Areenile on saabunud Station Narva, tänavu kolme septembripäeva jooksul esimest korda toimuv muusika ja linnakultuuri festival Kirde-Eestis Euroopa Liidu ja Venemaa piiril, otsekui erinevate ajastute ristumiskohas asuvas Narvas.

Festivalil astuvad üles nii rahvusvahelised raskekaallased kui kultusnimed – alates legendaarsetest Liverpoolist popnokturnide meistritest Echo & the Bunnymenist kuni Londoni tuleviku techno produtsendi Actressini, lisaks valik Eesti, Venemaa ja Põhjamaade põnevamatest artistidest. Eriti elevil tasub olla esinejatekaardi värskeima täienduse tõttu. Tuba täitsid rõõmukilked, kuid nägin, et Narvas astub üles ka trip-hopi pioneer Tricky. Kultuurielamusi saab 21.-23. septembrini ning rohkem infot siit. Vii end õigele lainele sellega:

Edasi.org muusikatoimetajad