Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. Oktoober

Foto: Pixabay, CC

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Seekord jäid sõelale tumedad ja metalsed elektroonilised helid, hullunud boy band, müstiline Eesti rokkprojekt ja mõndagi veel. Külalisena annab seekord muusikasoovituse arhitektist melomaan Marii Leemet.

Reliisid

Marii soovitab: Hozier “Nina Cried Power”

Neli aastat tagasi komeedina popmuusika skeene tippu tõusnud Iiri artist Hozier ehk Andrew Hozier-Byrne on tagasi areenil ja tal on nii mõndagi oma uue EP’ga öelda. Minialbumi nimilugu “Nina Cried Power” haarab ning lajatab võimsalt gospeli mõjutuste ja protestimeelse sõnumiga. Nimiloos teeb kaasa ka Mavis Staples, kelle hääl lisab loole täiesti omamoodi jõu. Minialbumi järgmised kolm lugu on tasakaaluks võimsale algusele. Melanhoolsed akustilised kitarrikäigud ja sume bassisamm balansseerivad Hozierile omast bluusilikku helipilti. Hozier suudab end sellel EP’l näidata jätkuvalt väga mitmekülgse ja andeka muusikuna, kuula ja veendu selles ise:

Johanna soovitab: alt-J “Reduxer”

Kuu lõpus andis alt-J välja remix-albumi oma eelmise suve kauamängivast “Relaxer”. Ma ütlen kohe ära, et siin on rohkem mööda kui pihta laskmist, aga mulle meeldib see mõte albumi surumisest uude heliraami, isegi, kui see sinna päris täpselt ei mahu. Uusversioonid on ümbervalatud nüüdis-R’n’B, mumble’i, post-dubstepi ja trapi vormidesse – väga pop ja noortepärane. Minu kõrvu jääb siiski kipitama kahtlus, et alt-J mõtles, et vaataks lihtsalt what the fuss is all about ja tulemus pole midagi, mida poleks varem kuulnud. Ma pole kindel, kas universumisse on trapi ja mumble’it sellisel kujul juurde vaja.

Veel taob peas mõte, et alt-J tahab endale uut kuulajaskonda värvata, noh, umbes nii nagu Eurovisioonil, kui ühes loos kolmes eri keeles lauldakse. “Reduxerile” on kokku kogutud rahvusvaheline räpiseltskond, kes moodsate meloodiate abil uueks voolitud lugudele oma flow laenavad. Mõnes loos, nagu näiteks “3WW ft. Lomepal”, toimib see hästi – tüübid on ka varem prantsuse keelega flirtinud ning Lomepali räps valgub sujuvalt “3WW” kirevate kitarrihelide vahele. Samas mõmisen; appi kui halb, “In Cold Bloodi” Berliinist pärit Kontra K versiooni ajal. Kui ma oma vandenõuteooriad kõrvale jätan, siis võib album pakkuda halbu ja häid üllatusi “Relaxeri” ribadeks kuulanud fännidele ja üks neist headest on krõbisev, Mura Masat meenutav “Hit Me Like That Snare”, mis originaalina üldse ei läinud.

Johanna soovitab: Mount Kimbe “DJ-Kicks”

Briti elektroonika duo lisandus nüüd Berliini iseseisva leibeli !K7 Music poolt lansseeritava DJ-Kicks kogumiku selektorite nimekirja. List on muljetavaldav; oma mix’e on albumite jaoks läbi aastate koostanud näiteks DJ Cam, Nightmares on Wax, Hot Chip, Moodymann, Jackmaster ja Nina Kraviz. 65. kogumikul ehitavad Mount Kimbe kutid ehk Dominic Maker ja Kai Campos üles suurepärase set’i.

Kuigi kokku on mängitud ärevat minimali, industriaali, sügavat house’i ning ambientseid ja ruumilisi helisid, vahetavad mehed rada alati märkamatult ning tervik pulseerib ühtlases tempos läbi erinevate helimaastike. 23 loo sisse on peidetud ka kaks Mount Kimbe’i vilja. “Southgate” loo mixivad härrad ise, kuid “Blue Train Linesist” saab ärev techno tiksumine Vene DJ Nina Kravize käe läbi.

Liisi soovitab: Brockhampton “Iridescence”

Täiesti hullu energiaga, end ise boy band’iks tituleerinud ei-jõua-ära-lugeda-mitme liikmeline kooslus, kes räpib, hüppab, kütab ennast ja rahvast õhku, rebib eepilisi kitarririffe, segatuna ilusa popvokaaliga. Kuna õnnestus neid suvel Rootsis Way Out West festivalil näha, siis see on tõesti nii hullult sürr ja hea, nagu tundub.

“Iridescence” on nende järjekorras neljas, kuid esimene suure plaadifirma reliis, eelnevalt on nad andnud välja kolm plaati iseseisvalt. Kõnealune plaat lendas kohe ka Billboard 200 edetabeli tippu. Pange peale ja hulluge:

Liisi soovitab: Kool Customer “Kool Customer feat. B. Bravo & Rojai”

Sünt-funk-elektro tummine kompott, et saaks ikka biidi rütmis pead noogutada ja kelmika sammu saatel puusi võngutada. See on USA lääneranniku vaibidega duo B.Bravo ja Rojai esimene album. Kokku saavad uuekooli funk, inspiratsiooniallikas rhythm & blues ja modernne helipilt. Heatujumuusika, aga leiab ka radasid kuldsesse sügisesse teetassi kõrvale.

Liisi soovitab: Kuradi Saar “Kuradi Saar”

5.oktoobril paiskub digitaalselt ja CD kujul maailmasse Kuradi Saare debüütalbum. Tegemist on eestikeelse eriprojektiga, mille taga auhinnatud rokkbändi Elephants From Neptune’i muusikud. Esimene single “Vapustav maailm” on aga juba kuulatav-vaadatav, et saada maitse kätte. Loo on teiste muusikasõprade seas juba heaks kiitnud Piret Järvis-Milder, Vaiko Eplik, Kristel Aaslaid ja Valter Soosalu.

Tasub kõrv peale panna Kuradi Saare Spotifyle, et olle valmis juba reede südaööl, kui album ilmub.

Põnevad muusikasündmused oktoobris

Johanna soovitab: Maarja Nuut & Ruum “Muunduja” esitluskontsert Tallinnas

Juba paar aastat koos lummavaid helimustreid pununud duo annab peagi välja oma esimese ühisalbumi ning seda üsna suurejooneliselt. Toon eraldi välja just reedel, 5. oktoobril toimuva pealinna keika, sest esiteks – HALL: Noblessneri sadama ja Kalamaja kalmistupargi vahel asuv techno-klubi võõrustab esmakordselt oma labürindis kontserti. Lisaks on lubatud helielamuste kõrvale ka samaväärset visuaalset spektaaklit ning õhtused peategelased on palunud külla ka mitu eksperimentaalset muusikut – nõudusliku elektroonika seti laob kokku Klara Lewis Stockholmist, techno helidega astub pulti Jamaica Suk Berliinist ning kohalikku skeenet esindab Hüpnosaurus. Rohkem infot siit.

Johanna soovitab: Funk Embassy Night: The Soul Surfers w/ Frank Raines

Kohalik funki saatkond teeb tublit tööd ning toob oktoobris Erinevate Tubade Klubisse kokku uhke plejaadi selektoreid, kes sügisilma eest funk-kütte käes varju pakuvad. Oma ketastega on kohal Detroiti leibeli Funk Night Records pomo Frank Raines, Misha Panfilov, Skidoo ja Funk Embassy põhitüübid Ehte ja Roman Vjazemski. Laiv mussi on ka – Venemaalt sõidab kohale funk-souli viljelev The Soul Surfers, kes kord juba siin käinud. Vaata, mis eelmine kord toimus siit:

Kes eriti teemas, saavad end soojendada juba 4. oktoobril, mil ETK’s viiakse läbi Funk Embassy raadiosaate salvestus ning tehakse intervjuu Rainesiga. Peale seda näidatakse ka dokki “Let It Soul!”, mis avab The Soul Surfersi plaadi lindistamise teekonna, mille üheks kaaskäijaks oli legendaarne Shawn Lee. Top tip – filmi ei pidavat kuskilt mujalt kätte saama, seega eksklusiivne värk ja puha ning sissepääs tasuta. Tantsusussid saab jalga ajada 6. oktoobril ja selle kohta leiad rohkem infot siit.

Liisi soovitab: EiK “unerohi” esitluskontsert

Seekordse albumi kogu sõnaline pool on äärmiselt isilik soolo-looming ning külalisvokaliste on kaasatud minimaalselt. Instrumentaalkülje pealt on see-eest ulatanud abikäe mitmed tuntud muusikud ja biidikunstnikud. Enamus plaadil kõlavast lüürikast on loodud eelmisel talvel, mil noor kunstnik tegeles teemade nagu põlvkondadevahelised kommunikatsioonilüngad, inimsuhted, valikute paljusus, hirm ja loomingu kommertsialiseerumine lahti mõtestamisega.

Albumi esitluskontsert  toimub 11. oktoobril Cinamon Kosmos IMAX kinosaalis ning on vanusepiiranguta. Kohapeal saadaval ka «unerohi» CD-plaadid. Plaati kuula SIIT. Üritus Facebookis.