Edasi helifilter: uut muusikat & tulevaid sündmusi. August

Helifilter on rubriik muusikast huvitatud lugejale, kus Edasi muusikatoimetajad Johanna Maria Mängel ja Liisi Voolaid vahendavad Eesti, aga ka suurema muusikamaailma uudiseid. Suve viimase kuu saadame mööda maheda R’n’B, räpi ja kohaliku souli rütmides.

Reliisid

Johanna soovitab: The Internet “Hive Mind”

Alternatiivsest hip-hopi duost, Odd Future, väljakasvanud R’n’B kollektiiv tuli juulis lagedale oma neljanda kauamängivaga ja, pardon the pun, aga minu mängijas jääb see tõepoolest kauaks mängima. Plaadil sulavad džässi, funki ja neo souli helid super sujuvalt kokku meeldivalt mahedaks sillerdavaks seguks, ning iga kvinteti liige õigustab oma kohta ansamblis küll ja veel. Lauljanna Sydi tämber hõljub lainetavaks produtseeritud bassil ja meelde tuleb Thundercat. See on hea. Klahvpillid lisavad virvendavaid valguslaike ja rütmika raamib lugusid pehmelt kuid mitte laialivalguvalt. Hive Mindil on just õige saund, mille taustal kõrvetava päikse ja kuuma asfaldi vahel sulada.

Johanna soovitab: Alfa Collective “Blind”

Veel souli kohalikul helimaastikul? Jah, palun. Alfa Collective on Noortebändi konkursil osalenud Anett Tamme värske soul-bänd, kelle septembris ilmuva debüütalbumi “Canvas”, juhatav sisse singel “Blind”. Tamme muusika on mõjutatud Hiatus Kayotest ning inspireeritud Joni Mitchelli ja Amy Winehouse’i helikeelest. “Alfa Collective’i muusika on loominguline rännak, milles leidub nii piiranguteta eksperimenteerimist ja žanrite segunemist kui ka lihtsust, ausust ning rahulikku groove’imist,” on neiu öelnud. “Blindi” pehme tiksumise ja voolavalt sametise kõla põhjal võib plaati huviga oodata küll.

Liisi soovitab: Poloshirt

Viimasel aastal on minu jaoks maitsvaima helinektari varustajaks Austraalia. Seal sõprade pundist Elton Johni lemmikbändiks kasvanud Winston Surfshirt ja elektroonilisema suunaga tiim Polographia on selle tõestuseks. Nüüd aga on mega kokteiliga hakkama saanud – eelmainitud bändid ühinesid! Poloshirt nime kandev kooslus sisaldab Winston Surfshirti solisti ja Polographia muusikuid, kes andsid just välja esimese lühialbumi. Bassigruuv, mahe souli mõjutustega vokaal ja elektroonilised viimistlused, jah, palun, las need koksid tulevad lainete loksudes öö läbi.

Liisi soovitab: Chance The Rapper

Barack Obama “bestikas”, teadlik ja sotsiaalsetel teemadel aktiivne Chicago räppar viskas järsku välja neli uut pala. Üks annab teada tema suhtumisest kodulinna linnapeasse, teises loos tänab Chance enda sõpra ja üsna ikoonilist artisti Childish Gambinot selle eest, et ta enam vaene pole. Uute lugudega andis Chance ühtlasi teada, et omab nüüdsest väljaannet Chicagoist, selleks, et “rassistid ärist välja süüa”. Pane edasi, Good Chance.

Liisi soovitab: NOËP, Liis Lemsalu “Tangled Up”

Lugu on tänaseks live versioonis reisinud nii Eesti kui välismaa lavadel, ja mul on selle üle kuidagi nii hea meel. NOËPi rahvusvaheline karjäär on juba mõni aasta lainet sõitnud, küll aga meeldib mulle just Liis Lemsalut inglise keeles ja NOËPi stiililises võtmes laulmas kuulata. Vokaalselt ja energialt hästi klappiv duo. Tehke veel!

Kuu video:

Blood Orange “Charcoal Baby”

Blood Orange’il aka Dev Hynesil on nii sügav oskus luua audiovisuaalset katarsist. Kasvõi seda lugu kuulates ja videot vaadates tekib esimesel korral lisaks muusikalisele naudingule huvi ja palju küsimusi – mida videos nähtavad sümbolid, olukorrad, isegi toonid tähendada võiks? Ja vaatan seetõttu kohe mitu korda veel. Tema (nagu vōiks ju olla kõigi) jaoks on oluline võrdsus, tolerantsus, mõistmine. Teemad kõlavad ausalt tema muusikas ja saavad tihti lisatähendusi videopildis. Blood Orange kuulub Solange’ga ühte – nii mänedžmenti kui sõpruskonda. Seotust on minu arust tunda mõlema loomingus. Ilus. 24. augustil ilmub Blood Orange’i uus album “Negro Swan”. Soovitan kuulata, ja alustada seda teekonda albumit iseloomustavale videosinglile keskendudes:

“We get to choose our families; we are not limited by biology. We get to make ourselves, and we get to make our families”

Festivalifilter:

Liisi soovitab: Way Out West 9-11/08

Rootsi armsas Göteborgi linnakeses toimuv muusikafestival Way Out West serveerib kaasegseid ja vana kooli legende koos taimetoiduga. Lisaks, on seal linnas lõbustuspark, mis on juba omaette lahe ju. Samaegselt suure festivaliga toimub üle linna lokaalides Stay Out West klubiööde live-tsükkel, kuhu ennast öödeks kaotada, et siis päeviti piknikulina kaenlas, bataat hambus, muruplatsile Patti Smithi ja Kendrick Lamari kaifima minna. Eelmainitud uutest reliisidest saab just sel festivalil isiklikult nautida Jorja Smithi muusikalist küps-kurbust ja King Gizzardi surf-rokki.

Johanna soovitab: Flow 10-12/08

Head suve nautimist!

Edasi.org muusikatoimetajad